Reklama

Reklama

Sławy, które odmówiły królowej. Ujawniono listę. Co za nazwiska...

Rząd brytyjski odtajnił w czwartek listę ponad 250 osobistości ze świata sztuki, które odmówiły przyjęcia wyróżnienia za zasługi z rąk samej królowej Elżbiety II. Wśród osób niechętnych podobnym zaszczytom znaleźli się Alfred Hitchcock i pisarz C.S. Lewis.

Otrzymanie wyróżnienia od Elżbiety II to dla wielu twórców jedna z najchlubniejszych chwil w karierze, okazuje się jednak, że byli i tacy, którzy z różnych powodów nie kwapili się do jego przyjęcia.

Reklama

Wśród tzw. refuseniks, czyli "odmawiaczy" (od ang. to refuse - odmawiać), znalazło się pokaźne grono pisarzy. Byli to m.in.: Aldous Huxley, znany z powieści "Nowy wspaniały świat", autor książek dla dzieci Roald Dahl czy twórca sagi fantasy o krainie Narnia, C.S. Lewis. Inne znane osobistości na liście to malarze Francis Bacon i Lucian Freud czy reżyser filmowy Alfred Hitchcock. W przypadku Hitchcocka można jednak mówić o pewnej niekonsekwencji - w 1980 roku, na krótko przed śmiercią, zgodził się przyjąć tytuł szlachecki.

Brytyjskie władzy zostały zmuszone do publikacji półoficjalnego dokumentu na skutek powtarzających się apeli z powołaniem na przepisy o swobodnym dostępie do informacji. Dotychczas doniesienia o odmowie odebrania królewskiego wyróżnienia przedostawały się do wiadomości publicznej jedynie w formie odosobnionych przecieków lub gdy kandydat do nagrody sam postanawiał ogłosić swą decyzję.

W dokumencie nie podano powodów, dla których wymienione osobistości nie chciały przyjąć wyróżnienia. Agencja Reuters przypomina jednak, że historia zna ich wiele - od niechęci wobec instytucji monarchii czy kolonialnej przeszłości Wielkiej Brytanii po ogólny brak zainteresowania nagrodami czy niechęć do ceremonii postrzeganej jako snobistyczna.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne