Reklama

Reklama

Róża Bożego Narodzenia, ale nie tylko. Czyli co posadzić, by ogród był piękny zimą

Początek zimy i chłodne temperatury nie oznaczają, że twój ogród nie może być już piękny. Istnieje wiele odmian roślin kwitnących w zimnych miesiącach, a tym samym dobrze znoszących ostatnią porę roku. Dziś przedstawiamy pięć roślin, o których warto wiedzieć, planując zimowy ogród lub balkon.

Ciemiernik biały

Ciemiernik biały jest typową rośliną zimową, która kwitnie w okolicach listopada oraz grudnia. Ze względu na przedświąteczny czas nazywany jest różą Bożego Narodzenia. Nie lubi wiatru i woli zacienione miejsca. Ciemierniki kwitną w różnych kolorach zależnych od gatunku - bywają białe, różowe, czerwone bądź żółte. Są odporne na niskie temperatury, a ułożone obok siebie tworzą barwną kompozycję. Nie należy ich przesadzać ze względu na delikatne korzenie, które długo wracają do swojego stanu pierwotnego.

Ciemiernik biały może znaleźć miejsce również w domu, gdzie powinien przebywać w chłodnym pokoju. Jednak trzeba pamiętać o tym, że płyn z liści ciemiernika może podrażnić skórę.

Reklama

Jaśmin nagokwiatowy

Żółte kwiaty jaśminu nagokwiatowego występują rzadko. Jednak jeśli już się pojawią, potrafią ozdobić każdy ogród, wydzielając piękny zapach. Roślina ta kwitnie w październiku oraz miesiącach zimowych, chyba że pojawia się bardzo chłodna temperatura (poniżej minus 15 stopni), na którą nie jest odporny. Lubi słońce i miejsca osłonięte od wiatru.

Jaśmin osiąga nawet trzy metry długości, w czym pomaga mu usytuowanie przy płotach lub murach. Co ciekawe, jest odporny na szkodniki.

Kalina wonna

W przeciwieństwie do jaśminu i ciemiernika, kalina wonna zakwita w okresie między grudniem a marcem. Roślina przybiera kolory białoróżowy bądź biały. Jak sama nazwa mówi, pięknie pachnie. Wzrostowi sprzyja wilgotna ziemia, nasłonecznione i zaciszne miejsce oraz brak wiatru. Razem z ciemiernikiem może się pięknie komponować.

Chcąc czuć niesamowity zapach kaliny wonnej w zimowe dni i wieczory, można umieścić ją w pobliżu okien lub zerwać kilka gałązek do domowego wazonu.

Oczar pośredni

Kwiaty oczaru pośredniego można zauważyć już w okresie grudzień-marzec. Są one w kolorach ciemnoczerwonym, żółtym i pomarańczowym. Podobnie jak wcześniej wspomniane krzewy, lubi miejsca osłonięte od wiatru. Przy przedłużającym się okresie bez deszczu, powinno się go podlewać nie oszczędzając wody. Chcąc zadbać o oczara pośredniego, należy obcinać tylko uschnięte lub chore części

Wrzosiec krwisty

Ostatni w naszym zestawieniu jest kwiat zwiastujący wiosnę, czyli wrzosiec krwisty. Jego kwitnienie przypada na koniec zimy, a sama roślina może utrzymać się aż do jesieni. Rośnięciu sprzyja słoneczne miejsce, ale chłodne temperatury też nie są mu straszne. Poza ogrodem wrzosiec można uprawiać na balkonie. Aby uchronić go przed uschnięciem, należy zwracać uwagę na wilgotną ziemię.

Co więcej, wrzosiec krwisty jest niezwykle ważny dla pszczół, które zapytają jego kwiaty.

Maja Krawczyk


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy