Reklama

Reklama

RMF: Niezwykłe odkrycie w Szkocji. Najwspanialszy okaz złota na Wyspach

Największą w historii Wielkiej Brytanii bryłę złota znaleziono w rzece w Szkocji. Może kosztować nawet 50 tysięcy funtów. Szczęściarzem jest poszukiwacz skarbów - amator, który z maską do nurkowania na twarzy przesiewał dno niewielkiego strumyka.

Bryła waży prawie 86 gramów i jest najwspanialszym okazem złota, jaki znaleziono na Wyspach w ciągu ostatnich 500 lat. Z uwagi na jego rzadkość, cena 50 tys. funtów jest tylko orientacyjna. Dla bogatego kolekcjonera bryła może być warta o wiele więcej.

Media nie podają miejsca, gdzie dokonano znaleziska, ani nie ujawniają tożsamości znalazcy. Istnieje jednak pewien problem natury administracyjnej. Według prawa, wszystkie metale szlachetne wykopane z Ziemi na wyspach należą do Królowej. Nie wiadomo zatem, jaki będzie los imponującej bryły złota.

Reklama

Dotychczasową rekordzistką była ważąca 59 gramów bryła znaleziona przed ponad wiekiem w Kornwalii. Dwa lata temu we wraku statku u wybrzeży Anglii znaleziono najcięższa bryłę o wadze 97 gramów. Ponieważ nie pochodziła ona wtedy z Wielkiej Brytanii, to nie zasłużyła na uznanie jej za największą.

Bogdan Frymorgen

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje