Reklama

Reklama

Pszczoły pracują na dachy krakowskiej AGH

Ponad 300 tysięcy pszczół pracuje na Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie. Na dachu jednego z budynków uczelni stanęło pięć uli. To eksperyment, który ma udowodnić, że pszczoły potrafią odnaleźć się również miejskiej przestrzeni. Tym samym AGH stało się pierwszą uczelnią w Polsce z pasieką na dachu budynku.

Pszczoły znalazły dom na czwartym piętrze Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki. Co chwile do pięciu uli typu wielkopolskiego specjalnie odizolowanych od nagrzewającego się dachu przylatują robotnice. "Sądzę, że ruch jest spowodowany kwitnięciem lipy. Drzewa licznie rosną w sąsiadującym z AGH Parku Jordana i przy Błoniach." - mówi IAR doktor Anna Nyczyk -Malinowska pomysłodawczyni sprowadzenia uli na uczelnię i zaznacza, że owadom nie przeszkadza miejski hałas, ani krakowski smog. Co więcej jest im lepiej niż na terenach wiejskich i rolniczych, gdzie powszechne jest stosowanie oprysków, które są zabójcze dla pszczół.

Przeniesienie pasieki na uczelnie, to nie projekt badawczy, ale edukacyjny. Eksperyment ma uwrażliwić studentów i środowisko akademickie na problem ginących pszczół. Doktor Anna Nyczyk - Malinowska zaznacza, że pszczelarstwo jest tylko dodatkiem do jej pracy naukowej poświęconej związkom krzemoorganicznym. Młoda naukowiec pracuje właśnie nad cienkim materiałem z polimerowych prekursorów ceramicznych, które są odporne na wysoką temperaturę i szkodliwe gazy.

Reklama

"Moje badania w pszczelarstwie nie znalazłyby zastosowania ale w silnikach samochodów już tak" - dodaje doktor Nyczyk -Malinowska.

Umieszczanie pasiek na dachach budynków w miastach staje się coraz popularniejsze. Według szacunków w Warszawie może być nawet 400 takich uli.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne