Reklama

Reklama

Psy rozróżniają słowa podobnie do ludzi

To, że psy reagują na zwięzłe polecenia, nikogo już nie dziwi. Naukowcy z University of Sussex w Brighton odkryli jednak, że nasi czworonożni przyjaciele rozumieją znaczenie więcej, niż nam się wydaje.

Nie tylko "siad", "aport" czy "podaj łapę" - psy rozumieją dużo więcej słów. Eksperci z University of Sussex w Brighton dowiedli, że psy rozpoznają słowa wypowiedziane przez człowieka.

Zaskakujące wyniki badań brytyjskich naukowców opublikowano na łamach czasopisma "Biology Letters". 

Grupa naukowców pod kierownictwem Holly Root-Gutteridge przeprowadziła eksperymenty, filmując 42 psy różnych ras. Zwierzaki z właścicielami siadały obok odtwarzacza, który rozbrzmiewał jednosylabowymi słowami. Dźwięki wypowiadane były przez kilka osób w różnym wieku i o odmiennym akcencie. 

Reklama

Reakcje psów zdradzały ich zachowania - ruch uszu czy pochylanie się w kierunku głośnika. Początkowo zwierzęta były zainteresowane brzmieniem nieprzypominającym żadnej ze znanych im komend. Gdy słowo padało po raz kolejny z ust innych osób, zwierzęta nie zwracały już na nie uwagi. 

Zarejestrowane na wideo badania dowodzą, że psy rozumieją poszczególne słowa, niezależnie od tego, przez kogo są wypowiadane. Rozróżniają je, co nie oznacza jednak, że rozumieją ich znaczenie. 

"Te badania sugerują, że pomimo wcześniejszych założeń, zdolności rozpoznawania słów nie można przypisać wyłącznie ludziom" - podsumowuje Root-Gutteridge.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy