Reklama

Przesilenie wiosenne 2023. Kiedy jest i jakie są jego objawy?

Przesilenie wiosenne to okres między zimą a wiosną, kiedy zmiany atmosferyczne są bardzo szybkie. Z tego powodu przełom marca i kwietnia stał się coroczną bolączką ludzi cierpiących na objawy przesilenia. Jakie konkretnie są objawy wiosennego przesilenia i jak sobie z tym wszystkim poradzić?

Kiedy jest przesilenie wiosenne?

Wiosenne przesilenie to moment w roku, kiedy kończy się zima i witamy wiosnę. Nie ma dokładnej daty, kiedy następuje przesilenie wiosenne, ale przyjmuje się, że wypada ono w marcu i kwietniu i trwa około 2-3 tygodnie. 

Jest to czas, kiedy wszystko kwitnie i budzi się do życia, jednak dla nas przejście pór roku nie jest takie łaskawe. Podczas przesilenia następują dynamiczne zmiany atmosferyczne takie jak wahania temperatur, ciśnienia, zmiany nasłonecznienia, opadów, a także nasilone wiatry.  

Reklama

Te czynniki powodują zaburzenia w organizmie człowieka, przez co w tym okresie "nie czujemy się sobą". W czasie przesilenia wiosennego wypada także zmiana czasu z zimowego na letni, co również niekorzystnie na nas wpływa.  

Objawy przesilenia wiosennego

Z powodu przesilenia wiosennego i licznych zmian atmosferycznych w tym czasie ludzie zaczynają odczuwać dolegliwości, z którymi wcześniej mogli nie mieć problemu. Objawy mogą być spowodowane naruszeniem gospodarki hormonalnej, m.in. w wyniku większego nasłonecznienia. 

Przesilenie wiosenne również mocniej oddziałuje na osoby, które przewlekle zmagają się z takimi schorzeniami jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzycaDo najczęstszych objawów przesilenia wiosennego należą:

  • osłabienie i zmęczenie;
  • rozdrażnienie;
  • pogorszenie nastroju;
  • zaburzenia snu;
  • trudności z koncentracją;
  • brak apetytu.

Jeśli objawy utrzymują się po przesileniu wiosennym, to mogą nie być spowodowane tym wydarzeniem. W takim wypadku należy skonsultować się z lekarzem specjalistą.

CZYTAJ TAKŻE: Wiosenny detoks mózgu to światowy trend. "Brain cleanup" poprawia pamięć, redukuje stres, odmładza

Przesilenie wiosenne – jak sobie z nim radzić?

Radzenie sobie z przesileniem wiosennym nie musi być takie trudne, jakby mogło się wydawać. Zmęczenie, pogorszenie snu, rozdrażnienie, mogą być przede wszystkim spotęgowane mniejszym spożyciem kalorii i niedoborem składników odżywczych. 

Warto więc zadbać o to, by mimo zmniejszonego apetytu posiłki były pełnowartościowe i zbilansowane. Najlepiej postawić na świeże warzywa i owoce, a także na produkty wysokobiałkowe. Dostarczą one do organizmu niezbędnych witamin, które wpłyną na nastrój i zmęczenie spowodowane zmianami atmosferycznymi.

W zwalczaniu objawów przesilenia wiosennego może też pomóc zwiększenie aktywności fizycznej. Okres zimowy nie sprzyja ruchowi, szczególnie na zewnątrz, więc kiedy wchodzimy w ciepłe dni, warto wybrać się na spacer czy rower. Podczas uprawiania sportu w organizmie wytwarzane są endorfiny. To hormony szczęścia, które m.in. redukują stres.

Czytaj też: Rewolucja w umowach o pracę. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Podczas przesilenia pomóc może także odpoczynek. Postaw szczególnie na wyciszenie się i zwolnienie tempa. To czas, kiedy trzeba pomyśleć przede wszystkim o sobie, a nie o pracy i obowiązkach. Częścią odpoczynku jest również sen, dlatego zadbajmy o jego odpowiednią higienę. Przed snem zrezygnowanie z ekranu z niebieskim światłem i odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia pozwolą nam odpowiednio zregenerować siły w trakcie przedwiośnia

Nie można również zapomnieć o regularnym nawadnianiu się. Nawet lekkie odwodnienie może spotęgować objawy wiosennego przesilenia takie jak zmęczenie i problemy z koncentracją.

Zobacz także:

Sok z tych drzew to wiosenne napoje mocy. Pij na anemie, słabe włosy i odporność

Nawyki, które wykańczają tarczycę. Szybko się ich oducz

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy