Reklama

Reklama

Pośmiertna nagroda za uratowanie współpasażerki Titanica

Francuski chemik, który podróżował Titanikiem i zaginął, w 100 lat po śmierci otrzymał nagrodę za rycerski gest i uratowanie współpasażerki. Odstąpił jej swoje miejsce w łodzi ratunkowej - poinformowało Królewskie Towarzystwo Chemiczne.

36-letni Rene Jacques Levy "odstąpił pasażerce swoje miejsce, pożegnał się i pozostał na pokładzie, po czym nigdy już go nie widziano" - podało w komunikacie Towarzystwo, dodając, że odznaczenie odbierze w kwietniu jeden z potomków Levy'ego.

Reklama

Dotarcie do tej historii umożliwiły archiwa żydowskiego towarzystwa genealogicznego z siedzibą we Francji.

Urodzony w Nancy Levy w 1903 roku wyemigrował do Kanady z żoną i trojgiem dzieci. W 1912 roku przyjechał na pogrzeb do Europy i wracał do Ameryki Titanikiem w kilkuosobowej kabinie.

Była w niej Amerykanka, która w swoim dzienniku opisała, jak Levy i dwaj inni pasażerowie pomogli jej wejść do łodzi ratunkowej, a potem Levy zawołał "Do zobaczenia".

Podczas swego pierwszego rejsu, z Southampton do Nowego Jorku, Titanic zatonął w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku, w dwie godziny po zderzeniu z górą lodową. Zginęło wówczas ponad 1500 ludzi.

Dowiedz się więcej na temat: Titanic | nagroda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje