Reklama

Reklama

Pompeje odsłoniły kolejną tajemnicę. Odkryto krwawy fresk

Archeologom pracującym w Pompejach udało się dokonać kolejnego interesujące odkrycia. W pobliżu koszarów gladiatorów odkryto fresk przedstawiający brutalną scenę.

W Pompejach nieustannie trwają prace mające na celu zabezpieczenie ruin po latach zaniedbań oraz odsłanianie kolejnych fragmentów miasta. Ekipa archeologów odkryła w ich trakcie niezwykle interesujący fresk.

Malowidło ścienne, o wymiarach 112 na 150 centymetrów, przedstawia scenę walki gladiatorów. Artysta ukazał na nim ostatni akt tego krwawego przedstawienia, które było jedną z ulubionych rozrywek starożytnych. Ukazany po prawej mężczyzna wyraźnie przegrywa. Adwersarz wytrącił mu tarczę, miecz i zadał wiele ran. W trakcie rzeczywistej walki następnym krokiem byłoby dobicie przegranego.

Reklama

Fresk został odkryty na ścianie budynku, który w starożytności prawdopodobnie pełnił funkcję tawerny. W celu dotarcia do niego archeolodzy musieli usunąć dziesiątki ton skał wulkanicznych, które przykryły Pompeje po wybuchu Wezuwiusza. Starożytna tawerna położona była w okolicy koszarów. "Bardzo prawdopodobne jest to, że było to miejsce uczęszczane przez gladiatorów" - stwierdził Massimo Osanna, dyrektor pompejańskiego parku archeologicznego.

Odnalezienie malowidła skomentował włoski minister kultury. Jak stwierdził Dario Francheschini, znalezione malowidło jest dowodem na to, że Pompeje nadal są kopalnią odkryć.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama