Reklama

Reklama

Polacy dołączyli do grona miłośników kamperów

Każdego roku podczas Motor Show w Poznaniu salon caravaningowy przeżywa prawdziwe oblężenie - zainteresowanie kamperami jest ogromne, a stosowane w nich rozwiązania trafiają w gusta nawet najwybredniejszych klientów. W Polsce nie prowadzi się ogólnokrajowych statystyk sprzedaży kamperów i liczby wyjazdów kamperami, jednak Polacy wybierają je coraz częściej. Jest to ogólnoświatowy trend, za którym podążają również mieszkańcy naszego kraju.

Niemcy liderami caravaningu w Europie

Z caravaningiem przez lata kojarzono głównie Holendrów, jednak obecnie to Niemcy są liderami w tym zakresie. Zachodni sąsiedzi zarejestrowali w 2016 roku ponad 460 tysięcy kamperów, a ponadto korzystali również z przyczep campingowych. Popularność kamperów jest tam tak wysoka, że powstają nawet specjalne ubezpieczenia motorhome insurance. Dla kontrastu - w całej Portugalii w tym samym okresie zarejestrowano jedynie... 80 kamperów. W Polsce trudno określić, jak wiele kamperów zostało zarejestrowanych z powodu przepisów stosowanych przez urzędy. Kampery uznaje się nad Wisłą za pojazdy specjalne, bez wyróżniania dla nich odrębnej kategorii. Tym samym, rejestruje się je w jednej grupie z poduszkowcami, pługami śnieżnymi, ciągnikami jednosiodłowymi czy ratrakami.

Reklama

Choć trudno jest sprawdzić, ile kamperów jest dokładnie w posiadaniu Polaków, na campingach w całym kraju zauważa się coraz więcej pojazdów tego typu. Polacy pokochali spędzanie wakacji i weekendów w kamperze, gdyż daje sporo swobody i pozwala na spontaniczne wyjazdy. Kamper można ustawić nawet na polanie, a dzięki funkcjom takim jak ogrzewanie lub klimatyzacja postojowa, wypoczynek jest komfortowy nawet w upalne lub mroźne dni.

Według serwisu OtoMoto Polacy najczęściej poszukują kamperów zbudowanych na bazie Fiata Ducato oraz Renault Master - oba modele to ponad 50 procent wszystkich zapytań. Zainteresowanie typowymi kamperami jest niższe ze względu na wysokie ceny, jednak coraz częściej Polacy sprowadzają używane auta caravaningowe z Niemiec, Holandii i Włoch. Używane kampery są mniej awaryjne niż zwykłe auta osobowe z drugiej ręki, dlatego ich zakup jest obarczony niższym ryzykiem.

Pola campingowe w Polsce atrakcyjne dla turystów z kraju i za granicy

Na wzrost popularności caravaningu w Polsce wpływ ma rozbudowana oferta pól campingowych w kraju. Campingi są modernizowane, dzięki czemu poprawia się ich ogólny wygląd, a infrastruktura staje się nowocześniejsza. Zmiany doceniają nawet turyści z zagranicy, którzy często wypoczywają na malowniczych i spokojnych Mazurach, a także na pojezierzach. W wielu ośrodkach w obu lokalizacjach przyjezdni mogą korzystać z wydzielonych plaż, co daje więcej prywatności i pozwala na nieskrępowany wypoczynek.

Pola campingowe w Polsce są przygotowane przede wszystkim z myślą o rodzinach, które poszukują bezpiecznego i spokojnego miejsca do wypoczynku wraz z dziećmi. Wypoczynek na polskich campingach jest również niedrogi. Koszt pobytu wynosi 20-40 złotych za dobę od jednej osoby, co sprawia, że jest tańszy niż nocleg w pensjonacie lub w hotelu nawet kilkukrotnie. Ceny są atrakcyjne zarówno dla Polaków, jak i dla przyjezdnych z zagranicy. Dodatkowo koszt korzystania z infrastruktury kuchennej, zaplecza sanitarnego lub placów zabaw wynosi jedynie kilka złotych, a niekiedy wszystkie udogodnienia są bezpłatne. Choć w przypadku wakacji w kamperze ma się dostęp do własnego aneksu kuchennego i toalety, jednak w przypadku ich awarii można skorzystać z zaplecza ogólnodostępnego dla gości campingu.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy