Podmorskie skarby u wybrzeży Portugalii. Wyjątkowe odkrycie naukowców

Oprac.: Bartłomiej Kwapisz
Naukowcy z Lizbony zidentyfikowali położenie 250 wraków statków ze skarbami u wybrzeży Portugalii. Najstarsze z zatopionych jednostek pochodzą z XVI wieku. Na pokładzie jednej z nich przewożono 22 tony złota i srebra. O ekspedycjach opowiedział mediom jeden z badaczy, który osobiście zlokalizował część wraków podczas nurkowania.

Badania Uniwersytetu Nowego w Lizbonie wykazały, że u wybrzeży Portugalii znajduje się 250 zatopionych statków ze skarbami. Orientacyjne miejsca zatonięcia okrętów ustalono dzięki analizie dokumentów historycznych, w tym wspomnień świadków ówczesnych katastrof.
Analizę przeprowadzono na podstawie bazy danych wraków zalegających na dnie Oceanu Atlantyckiego u wybrzeży Portugalii. W spisie uwzględniono 8620 wraków - 7500 u wybrzeży Portugalii kontynentalnej, 1000 w rejonie Azorów, 120 u brzegów Madery.
Alexandre Monteiro, historyk Instytutu Historii, Terytoriów i Wspólnot Uniwersytetu Nowego w Lizbonie, zaznaczył, że najstarsze dokumenty pochodziły z początku XVI w.
Portugalia. Odkryto setki wraków statków ze skarbami
Wśród zidentyfikowanych statków jest hiszpański Nuestra Senora del Rosario zbudowany w 1589 r. Zatonął u brzegów portugalskiej miejscowości Troia z 22 tonami złota i srebra na pokładzie.
Monteiro podkreślił, że dotarcie do skarbów z zatopionych statków jest utrudnione przez piasek, który przez stulecia przykrył okręty na dnie oceanu.
Monteiro zaznaczył, że lokalizację części wraków potwierdził osobiście podczas nurkowania.
Źródło: Observador, Regiao de Agueda
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!