Podczas remontu odkryli wiadomość z przeszłości. "Zamierzałem wam opisać"
Podczas remontu w Klasztorze Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim wykonawcy odnaleźli "list zamknięty w kapsule czasu". Jak podał wójt gminy w mediach społecznościowych, został on napisany ponad 120 lat temu przez ówczesnego mieszkańca tej miejscowości i pozostawiony jako świadectwo życia pod zaborem rosyjskim. "Zamierzyłem wam opisać teraźniejsze czasy" - pisze na początku listu jego autor.

"W piątek, podczas wykonywania prac konserwatorskich przy demontażu krzyża na wieży bramnej w Klasztorze Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim pracownicy odnaleźli w kuli pod krzyżem zamknięty list w 'kapsule czasu' z 9 maja 1905 roku" - napisano w mediach społecznościowych na profilu gminy Kazimierz Biskupi.
List został napisany 120 lat temu przez mieszkańca Kazimierza Biskupiego - Karola Szulca.
Kazimierz Biskupi. List w butelce znaleziony podczas remontu
Grzegorz Maciejewski, wójt gminy Kazimierz Biskupi przekazał, w mediach społecznościowych, że "to wielka niespodzianka dla nas wszystkich".
Dodał, że z listu można dowiedzieć się "jak toczyło się życie mieszkańców w miejscowości pod zaborem rosyjskim".
"Głos Wielkopolski" przepisał treść listu, zachowując przy tym oryginalną pisownię sprzed 120 lat. Zamieszamy ją w pełni poniżej.
Kazmierz dnia 9. Maja 1905 roku
Szanowni Panstwo zamierzyłem wam opisać terazniejsze czasy jakie teraz obecnje są. I tak jest za panowania czesarza ruskiego Mikołaja Drugiego czaszy sząm to okropne dla nas polakuf kturzy jęnczymy pot ruskiem panowaniem pot ruskiem batem. Szum to właśnie czaszy wojene kture rosja ma zjapaniom(?) a wojna tak okropna że jak ot puczunktu swiata takiej niebyło bo na tej wojnie to jus zginyło ludzi blisko jeden milion i iescze niekoniec jest hocias wtakich cięskih czaszach jednak pan buk natchnoł duchem sięntem naszego szanownego ksindza I. Małachowskiego ktury się wziuł do wieży i zdobrowolnyh składek została wyszykow to jest przerobiona przes cieslie Nowakowskiego Mihała a opiszał to Karol Szulc Kowal skazmierza.
Wielkopolska. Klasztor Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim
Klasztor Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim wcześniej należał do do zakonu benedyktynów. W 1921 roku obiekt przejęli na własność Misjonarze Świętej Rodziny.
Z kolei podczas drugiej wojny światowej Niemcy uczynili z tego miejsca obóz przejściowy dla polskich księży.
Aktualnie w klasztorze znajduje się Wyższe Seminarium Duchowne.