Reklama

Reklama

Pierwszy dzień jesieni już za kilka dni. Kiedy zaczyna się jesień 2022?

Pierwszy dzień jesieni to dla jednych smutne pożegnanie lata, dla drugich zapowiedź długich wieczorów, które można spędzić pod ciepłym kocem w towarzystwie dobrej książki. Kalendarzowa jesień co roku wypada o tej samej porze, natomiast astronomiczna zależy od położenia Słońca względem Ziemi na niebie. Obok tych meteorolodzy wyróżniają jeszcze dwie daty definiujące tę porę roku. Kiedy jest pierwszy dzień jesieni?

Pierwszy dzień jesieni to cztery różne pory. Determinowane datą czy zmieniającą się przyrodą, meteorolodzy i klimatolodzy wyróżniają jesień kalendarzową, astronomiczną, meteorologiczną oraz fenologiczną. Czym się różnią i kiedy wypada pierwszy dzień dla każdej z nich? 

Pierwszy dzień jesieni kalendarzowej

Pierwszy dzień jesieni kalendarzowej to 23 września. Ta data jest niezmienna. Co roku jesień kalendarzowa trwa do 22 grudnia. W czasie jesieni kalendarzowej zmienia się pogoda, zwierzęta przygotowują się do nadchodzącej zimy, a rolnicy wykonują ostatnie prace. Pierwszy dzień jesieni kalendarzowej jest terminem umownym, bo nie zawsze pokrywa się z działaniami natury.

Reklama

Pierwszy dzień jesieni astronomicznej

Jesień astronomiczna związana jest z wędrówką Ziemi wokół Słońca. W tym roku pokrywa się z kalendarzową i wypada w nocy z 22 na 23 września dokładnie o godz. 03:03. W ciągu całego roku szerokość geograficzna, w której Słońce góruje w zenicie, zmienia się. Podstawą wyznaczenia dat zmian astronomicznych pór roku jest górowanie Słońca w zenicie nad równikiem bądź zwrotnikami. 

Ich występowaniu towarzyszą zmiany długości trwania dnia i nocy. Astronomiczne pory roku, zależne od położenia Słońca na tle gwiazdozbiorów zodiaku, występują jednocześnie na półkuli północnej i południowej.

Pierwszy dzień jesieni meteorologicznej

Obok kalendarzowej i astronomicznej mamy także jesień meteorologiczną, która została określona przez klimatologów i meteorologów. Stworzono ją po to, aby badacze mogli porównywać te same okresy i na ich podstawie tworzyć modele porównawcze. Zastosowano podział tych pór roku na dwie półkule i wygląda on następująco:

  • na półkuli północnej jesień meteorologiczna trwa od 1 września do 30 listopada;
  • na półkuli południowej meteorologiczna jesień trwa od 1 marca do 31 maja.

Polska zlokalizowana jest na półkuli północnej, więc w naszym kraju meteorologiczna jesień rozpoczęła się już 1 września.

CZYTAJ TAKŻE: Jesień jeszcze się nie zaczęła, a ty już masz dość? Oto najlepsze sposoby na jesienne przygnębienie

Pierwszy dzień jesieni fenologicznej

Obok wymienionych trzech należy jeszcze wspomnieć o jesieni fenologicznej. Ta nie ma konkretnej daty, a wyznaczana jest przez zmiany w naturze. Dzieli się ją na dwie części, czyli wczesną i pełną jesień. Wczesna jesień to czas, gdy zakwitają wrzosy i dojrzewają owoce. Najważniejszym wyznacznikiem są tu kasztanowce, ligustry i dereń świdwa.

Pełna jesień fenologiczna to okres, gdy zaczynają opadać liście, a drzewa zostają ogołocone i przechodzą w zimowy spoczynek. Zwiastunem jej nadejścia jest zmiana barwy liści brzozy i kasztanowca na kolor żółty.

CZYTAJ TAKŻE:

Domowa apteczka na jesień. Co powinno się w niej znaleźć?

Jesień w górach. 10 miejsc, do których musisz pojechać na wycieczkę

Jaka będzie zima 2022/2023? Wiadomo, kiedy spadnie śnieg

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy