Reklama

Reklama

Pierwszy dzień jesieni już dziś. Czym jest równonoc jesienna?

Pierwszy dzień jesieni już dziś. Ale tylko oficjalnie, bo jesień dało się wyczuć w powietrzu już od jakiegoś czasu. Częste deszcze, nagły spadek temperatury oraz powolne zanikanie letniej zieleni. Jakby tego było mało, wiele osób zaczyna odczuwać powoli nadchodzącą "jesienną chandrę". Z czym jeszcze wiąże się nadejście jesieni? Czym różni się astronomiczna jesień od jesieni kalendarzowej? Dowiedzmy się więcej o pierwszym dniu jesieni.

Pierwszy dzień jesieni przypada dzisiaj, 23 września. Data ta oznacza w tym roku zarówno jesień kalendarzową, jak i jesień astronomiczną. Możemy więc mówić już w pełni o pożegnaniu lata.

Pierwszy dzień jesieni. Równonoc jesienna

Pierwszy dzień jesieni to również równonoc jesienna. Począwszy od tego momentu Słońce przez kolejne pół roku dłużej oświetlać będzie południową półkulę Ziemi. 23 września dzień zrówna się z nocą - będą trwać po 12 godzin. Przez krótki czas Słońce będzie z taką samą mocą oświetlać obie półkule naszej planety. Po tym czasie czekają nas dłuższe noce, które trwać będą aż do okolic Bożego Narodzenia.

Reklama

Pierwszy dzień jesieni. Zmiany w pogodzie

Jesienna aura już od pewnego czasu widoczna jest za naszymi oknami. Temperatury zaczęły spadać, co najbardziej odczuwamy wieczorem i w nocy. Dodatkowo pogoda szybko się zmienia. W ciągu kilkudziesięciu minut słoneczna pogoda zmienia się w ulewę z silnym wiatrem. Nawet dzisiaj, na rozpoczęcie jesieni przez cały dzień temperatury będą w granicach od 4 do 17° C. Jest duża szansa, że takie skoki temperatur będą nam towarzyszyć przez większość jesieni.

Pierwszy dzień jesieni. Celebracja w przeszłości

Za czasów Słowian dzisiejszy dzień uznawany był za Święto Plonów. W pierwszy dzień jesieni zaprzestawało się żniw oraz prosiło bogów o duże plony. Współcześnie tradycja Święta Plonów została zachowana w postaci dożynek. Różnica polega na tym, że dożynki nie posiadają jednej ustalonej daty. Odbywają się zazwyczaj między drugą połową sierpnia a końcem września.

Wpływ jesieni na nasze samopoczucie

Wraz z nadejściem jesieni dni stają się coraz krótsze, słońca za oknem jest coraz mniej. Do tego więcej deszczu i spadające liście z drzew. Oznaki te wywołują w nas tak zwane przesilenie jesienne, zwane również "jesienną chandrą".

Objawami "jesiennej chandry" są:

  • Uczucie przygnębienia i smutku,
  • U kobiet mocniejszy stan napięcia przed owulacją,
  • Problem z wyspaniem się, pomimo ciągłego uczucia senności,
  • Problem z apetytem - jego utrata lub wzmożenie,
  • Niechęć do podejmowania działań,
  • Chęć odcięcia się od świata, nieokreślony lęk,
  • Wahania nastroju.

Pierwszy dzień jesieni. Astronomiczne atrakcje

Tej jesieni fani wydarzeń astronomicznych znajdą w tym czasie kilka atrakcji dla siebie. Czekać na nas będą trzy pełnie Księżyca - 9 października, 8 listopada i 8 grudnia.

Oprócz tego 25 października nastąpi częściowe zaćmienia Słońca, które będzie widoczne również w Polsce. 8 listopada będzie mieć miejsce również całkowite zaćmienie Księżyca. Niestety w naszym kraju nie będzie ono widoczne.

***

Czytaj także:

Kryzys komunikacji miejskiej. Ekspert: Czas ograniczyć ruch aut

Jaka pogoda będzie tej jesieni? Synoptycy: W normie. Ale jest pewien haczyk

Ile można zarobić na kasie w Biedronce i innych sklepach? Znamy kwoty

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy