Reklama

Reklama

Pierwszy dzień jesieni i od razu gwałtowne zjawisko na Bałtyku

W środę dokładnie o 21.21 zaczęła się astronomiczna jesień, a 23 września mamy pierwszy dzień jesieni kalendarzowej. Wraz ze zmianą pory roku IMGW ostrzega przed pierwszym jesiennym sztormem na Bałtyku. Będzie bardzo mocno wiało - do 10 stopni w skali Beauforta.

Jesień i zima to czas regularnych sztormów na Morzu Bałtyckim. Najbliższego trzeba spodziewać się już dziś. Jak ostrzegają synoptycy z IMGW, silny sztorm będzie trwał od czwartku do piątku.

Pierwszy dzień jesieni i od razu sztorm

Pierwszy dzień jesieni przyniesie na Bałtyku wiatr o prędkości od 90 do 100 km/h. Sztorm osiągnie zatem siłę do 10 stopni w skali Beauforta.

Tak silny sztorm oznacza, że w pierwsze dni jesieni większość jednostek pływających musi pozostać w portach.

Jesień dobra dla Bałtyku

"W czwartek wiatr będzie wiał z południowego zachodu, odpychając wodę od naszych brzegów (offshore). W nocy wiatr skręci na znacznie groźniejszy dla naszego wybrzeża kierunek północno-zachodni, co spowoduje wzrost poziomu morza i większą falę, która na pełnym morzu może osiągnąć wysokość nawet 6 metrów (onshore)" - czytamy w komunikacie IMGW.

Reklama

Jesień i zima oraz nadchodzące z nimi sztormy mają niebagatelne znaczenie dla Bałtyku, a zwłaszcza jego ekosystemu. Wzburzone fale prowadzą do głębszych wlewów słonej wody z Morza Północnego. Sztormy powodują też przemieszanie i dotlenienie wody.

Pierwszy dzień jesieni. Jaka pogoda?

A jakiej pogody w pierwszy dzień jesieni należy spodziewać się w pozostałej części kraju?

Nad Polską rozbudowywał się będzie niż, który przyniesie cieplejsze powietrze. W ciągu dnia termometry wskażą od 12 stopni na północnym wschodzie do 20 stopni na południowym zachodzie.

Jednak wraz z wyższymi temperaturami pojawią się deszcze i silny wiatr, który w nocy z piątku na sobotę może lokalnie osiągnąć prędkość 100 km/h.

Bardzo wietrzna i z opadami deszczu będzie też pierwsza jesienna noc.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy