Reklama

Reklama

Pierwszy dzień jesieni 2021. Sprawdź, jaka będzie pogoda

Kiedy zaczyna się jesień? Kiedy wypada pierwszy dzień jesieni? Otóż już dziś! Astronomiczna jesień przyjdzie 22 września, w środę, o godzinie 21.21. To także moment, w którym następuje równonoc jesienna. Warto jednak pamiętać, że kalendarzowa jesień zacznie się trochę później.

Kiedy zacznie się astronomiczna jesień?

Kiedy zaczyna się astronomiczna jesień? Termin ten jest zmienny i zależy od momentów górowania Słońca w zenicie nad równikiem albo zwrotnikami.W przypadku jesieni chodzi o tę pierwszą sytuację, czyli górowanie Słońca nad równikiem. Moment ten wyznacza też równonoc jesienną.

W 2021 roku astronomiczna jesień nadejdzie dokładnie 22 września o 21.21.

Kalendarzowa jesień - kiedy pierwszy dzień?

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku kalendarzowej jesieni. Ta przychodzi zawsze 23 września.

Dla amatorów nocnego nieba warto przypomnieć, że jesień to doby moment na obserwację Wenus, Jowisza i Saturna. Jesień będzie tez najlepszym czasem do obserwacji Urana i Neptuna, ale w ich przypadku potrzebny będzie już teleskop.

Reklama

Pierwszy dzień jesieni. Prognoza pogody

W środę w całym kraju zachmurzenie będzie duże. Deszczu należy spodziewać się zwłaszcza na południu i zachodzie kraju. Wysoko w Beskidach i Tatrach możliwe są nawet opady deszczu ze śniegiem i śniegu.

Będzie dość zimno. Od 8 st. C, 10 st. C na Podlasiu do 17 st. C na Nizinie Szczecińskiej. 

W czwartek chmur będzie mniej, ale nadal będą się dawać we znaki mieszkańcom całego kraju. Na wschodzie i początkowo w centrum miejscami możliwe słabe opady deszczu.Będzie trochę cieplej - od 11 st. C na Suwalszczyźnie, do 20 st. C na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej.

Sprawdź: Aktualną prognozę znajdziesz w nowej aplikacji pogodowej Interii. Pobierz!

Jesień i "spadające gwiazdy"

Co ciekawe, także jesienią można obserwować "spadające gwiazdy".

Najaktywniejszym z rojów meteorów są Geminidy widoczne od 4 do 17 grudnia. W maksimum około 14 grudnia ich aktywność może osiągać nawet 120 zjawiska w ciągu godziny. Geminidy mają związek z planetoidą 3200 Phaeton.

Od 6 do 10 października aktywne są natomiast bardzo powolne Drakonidy, mające związek z kometą 21P/Giacobini-Zinner.

Od 2 października do 7 listopada wypada okres Orionidów, z maksimum 21 października. Rój ten ma związek ze słynną kometa Halleya.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy