Reklama

Reklama

Parada w Duesseldorfie. Jarosław Kaczyński depcze Polskę

W ostatni poniedziałek karnawału, w krajach niemieckojęzycznych obchodzony jest Rosenmontag. Tradycyjna parada przeszła także ulicami Duesseldorfu, gdzie prace zaprezentował rzeźbiarz Jacques Tilly. Artysta co roku przygotowuje na tą okazję makiety nawiązujące do aktualnych wydarzeń politycznych.


W tym roku Jacques Tilly wziął na warsztat między innymi sytuację w Polsce. Makieta przedstawia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w mundurze generalskim i ciemnych okularach, depczącego leżącą u jego stóp kobietę. 

Kobieca postać jest ubrana w biało-czerwony strój, na którym widnieje napis "Polska". Obok rzeźbiarz ustawił różowy radioodbiornik, podpisany "Radio Maryja". 

Kontrowersyjny artysta prezentuje prace podczas parady od kilku lat. Makiety do ostatniej chwili trzymane są w tajemnicy. 

Reklama

Artysta przyglądnął się także kryzysowi migracyjnemu.

Angela Merkel została przedstawiona w drewnianej łódce, która lada moment zostanie pochłonięta przez morską falę. To niewątpliwie nawiązanie do fiaska "polityki otwartych drzwi", lansowanej do niedawna przez kanclerz Niemiec. 

Na innej platformie uczestnicy parady mogli zobaczyć prezydenta Turcji Recepa Erdogana wznoszącego toast z bojownikiem Państwa Islamskiego. Na kieliszkach, z których wylewa się krew, artysta umieścił napis "Kurdowie".

Komentarz do wyborów prezydenckich w USA? Wielki Donald Trump wydzierający się na malutką Statuę Wolności, znaną jako symbol Stanów Zjednoczonych. 

Artyście nie umknęły wydarzenia, do których doszło w noc sylwestrową w Kolonii. W interpretacji Tilly'ego napastnicy napadający na kobiety zostali związani i umieszczeni do rakiety. Obok kobieta, która podpala lont. 

Rosenmontag obchodzony jest krajach niemieckojęzycznych w ostatni poniedziałek karnawału. W wielu miastach odbywają się parady. Ich nieodłącznym elementem jest przejazd platform, z których przebierańcy rzucają do uczestników cukierki. 

Dowiedz się więcej na temat: Niemcy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne