Nigdy nie zdobyły medalu. Klasyfikacja medalowa nie jest im przychylna
W igrzyskach olimpijskich 2024 udział biorą reprezentacje z 204 państw oraz terytoriów. Dodatkowo szansę na zdobycie medalu mają drużyny "sportowców pod neutralną flagą", czyli Rosjan oraz Białorusinów, a także olimpijska reprezentacja uchodźców. Igrzyska przynoszą widzom wiele emocji, a aż 65 krajów liczy w tym roku na pierwszy w historii medal. Poznaj reprezentacje, którym w poprzednich rozgrywkach nie udało się wygrać olimpijskiego krążka.
Igrzyska olimpijskie 2024. Tym państwom nigdy się nie powiodło
Brak medalu olimpijskiego to sytuacja, w której znajduje się zaskakująco duża liczba państw na świecie. Niektórzy mogą sądzić, że wiele zależy od wielkości kraju. Sytuacja jest jednak całkiem inna, a dobrym przykładem jest Bangladesz, który liczy sobie 170 mln mieszkańców. Trzecie pod względem zaludnienia państwo na świecie w historii igrzysk olimpijskich nie zdobyło jeszcze ani razu medalu.
Przyczyną jest trudna sytuacja ekonomiczna oraz społeczno-polityczna kraju. Bengalscy sportowcy często nie kwalifikowali się do głównych zawodów, a udział w igrzyskach gwarantowały im dzikie karty, przyznawane przez MKOl.
W podobnej sytuacji znajduje się Demokratyczna Republika Konga, która pomimo 100 milionów mieszkańców, na igrzyska olimpijskie wysłała pięcioro reprezentantów z niewielkimi szansami na medal. Reprezentacje państw afrykańskich takie jak Mjanma, Angola czy Nepal, są w podobnej sytuacji.
W niezbyt sprzyjających okolicznościach w 2024 roku znajdują się takie państwa, jak Kambodża, Sudan Południowy, Boliwia, Czad, Malawi czy Gwinea. Reprezentacje tych państw w poprzednich latach ani razu nie zdobyły medalu, a tegoroczne igrzyska prawdopodobnie nie będą tymi, które zapiszą się dla tych państw w historii.
Igrzyska w Paryżu 2024. Które państwa europejskie jeszcze nigdy nie zdobyły medalu?
Nie trzeba jednak szukać daleko, aby znaleźć państwa, które w swojej historii ani razu nie zdobyły olimpijskiego medalu. W Europie aż pięć państw nigdy nie miało szansy stanąć na podium. Jeszcze do niedawna było ich więcej. Jednak w 2016 roku zadebiutowało Kosowo, którego sportowcy wykazali się niezwykłą skutecznością. Już wtedy udało im się zdobyć pierwsze złoto dzięki judoczce Majlindzie Kelmendi. W Tokio reprezentacja zdobyła dwa kolejne złote medale również w tej dyscyplinie.
Niestety tyle szczęścia nie miała sąsiadująca z Kosowem Albania. Zawodnicy tego kraju w historii wielokrotnie plasowali się w czołówce, żaden z nich nie zdobył jednak medalu. Bez wygranych pozostaje w dalszym ciągu Bośnia i Hercegowina, która staruje w igrzyskach olimpijskich już od 1992 roku.
Pozostałe państwa europejskie, którym nie udało się stanąć w historii igrzysk na podium to Andora, Malta oraz Monako, czyli niewielkie kraje o małej liczbie zawodników. W reprezentacji Andory startuje dwóch sportowców w dwóch dyscyplinach - lekkoatletyce oraz kajakarstwie górskim. Z kolei Malta wystawiła pięcioro reprezentantów, którzy biorą udział w takich dyscyplinach, jak judo, lekkoatletyka, pływanie oraz strzelectwo. Największą reprezentację spośród tych trzech państw ma Monako - wystawiło sześcioro zawodników, którzy swoich sił próbują w judo, lekkoatletyce, pływaniu, tenisie stołowym oraz wioślarstwie.
Igrzyska będą trwały do 11 sierpnia, a sportowców oraz widzów czeka pewnie jeszcze wiele niespodzianek. Jeśli interesuje cię, które państwa staną na podium, koniecznie sprawdź nasze relacje w sport.interia.pl.