Reklama

Niezwykłe odkrycie na Wiejskiej w Warszawie

Archeolodzy znaleźli na ulicy Wiejskiej w Warszawie przedwojenne przedmioty, które zostały schowane w piwnicach budynków, zniszczonych w czasie II wojny światowej. To m.in. porcelanowe zastawy, srebro i kryształy. Pochodzą one z czasów dwudziestolecia międzywojennego.

W sumie znaleziono około stu różnych naczyń. Michał Krasucki, zastępca stołecznego konserwatora zabytków, mówi, że mają one przede wszystkim wartość historyczną. Tłumaczy, że nieczęsto spotyka się przedmioty w tak dobrym stanie, znalezione w miejscu, które zostało praktycznie zrównane z ziemią. 

Zastawy pochodzą m.in. z manufaktur Rosenthal, Thomas Bavaria, Shumann Bavaria, Pirkenhammer Czechoslovakia.

Andrzej Jaskuła, archeolog nadzorujący badania, przyznaje, że był pod dużym wrażeniem odkrycia. "Ktoś w trakcie wojny zniósł całe serwisy do piwnicy, przełożył je gazetami. Później przysypane bezpieczną warstwą gruzu przetrwały" - mówi. Andrzej Jaskuła dodaje, że na razie trudno określić, kiedy "znalezisko" trafiło do piwnicy. 

Reklama

To pierwszy etap prowadzonych na Wiejskiej prac archeologicznych. Zarówno archeolodzy, jak i władze miasta liczą na kolejne ciekawe odkrycia w tym miejscu.

Badania na Wiejskiej są prowadzone na zlecenie Kancelarii Sejmu. Są związane z budową nowych pomieszczeń dla sejmowych komisji.

Informacyjna Agencja Radiowa
Dowiedz się więcej na temat: Wiejska | archeologia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy