Reklama

Reklama

Niezwykła Anna Mani. Kim była bohaterka Google Doodle?

Anna Mani urodziła się w 1918 roku w stanie Kerala w Indiach. Była fizykiem i meteorologiem. Dziś, w 104. rocznicę jej urodzin, Google Doodle przypomina historię jednej z pierwszych kobiet-naukowców w Indiach.

23 sierpnia Google Doodle upamiętnia Annę Mani, która urodziła się 23 sierpnia 1918 roku w Peermade w stanie Kerala.

Anna Mani - zapalona czytelniczka

Była siódmym z ośmiorga dzieci w rodzinie i zapaloną czytelniczką. W wieku ośmiu lat odmówiła przyjęcia zwyczajowego prezentu dla dziewczynek w jej rodzinie - diamentowych kolczyków. Zamiast tego Anna Mani poprosiła o zestaw Encyklopedii Britannica.

Anna Mani - fizyczka i chemiczka 

Anna Mani karierę naukową rozpoczęła w 1939 roku od zdobycia tytułu licencjata z fizyki i chemii na uniwersytecie w Madrasie. Po ukończeniu studiów pracowała z laureatem Nobla Profesorem Chandrasekhara Venkata Ramanem. Zajmowała się wówczas właściwościami optycznymi rubinu i diamentu.

Reklama

Anna Mani - meteorolog

Z czasem jednak jej największą uwagę zaczęła przyciągać meteorologia. W 1945 roku Anna Mani rozpoczęła naukę w Imperial College w Londynie. Ukończyła specjalizację z instrumentów meteorologicznych.

Po powrocie do Indii w 1948 roku Anna Mani  dołączyła do departamentu meteorologii w Pune. W efekcie swoich dalszych badań opublikowała szereg prac naukowych na temat pomiaru promieniowania słonecznego, ozonu i energii wiatrowej.

Anna Mani była członkiem wielu organizacji naukowych: m.in. Indyjskiej Narodowej Akademii Nauk czy Amerykańskiego Stowarzyszenia Meteorologicznego. W 1969 roku objęła stanowisko zastępcy dyrektora generalnego Indyjskiego Departamentu Meteorologii.

Anna Mani w Google Doodle

Anna Mani nigdy nie wyszła za mąż. W 1994 roku doznała udaru. Zmarła 16 sierpnia 2001 roku, tydzień przed swoimi 83. urodzinami.  

Dziś, 23 sierpnia, w 104. rocznicę urodzin, Anna Mani stała się bohaterką Google Doodle. Jak podaje na swojej stronie Google "jej praca i badania umożliwiły Indiom przygotowywanie trafnych prognoz pogody oraz położyły podwaliny pod korzystanie przez kraj z energii odnawialnej".  

Co ciekawe Google Doodle z Anną Mani wyświetla się nie tylko w Indiach i w Polsce, ale także na Słowacji, w Czechach, na Islandii i w Stanach Zjednoczonych.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy