Reklama

Niemiecki "TAZ" przeprasza za okładkę

Lewicowa niemiecka gazeta "Tageszeitung" (TAZ) przeprosiła w sobotę za stronę tytułową sobotniego wydania, poświęconą byłemu kanclerzowi Niemiec Helmutowi Kohlowi z powodu jego śmierci. "Przykro mi" - napisał w internecie redaktor naczelny Georg Loewisch.

Na pierwszej stronie weekendowego wydania redakcja zamieściła zdjęcie grobu z kwiatami oraz napis "Kwitnące krajobrazy", będący cytatem z przemówienia Kohla, w którym obiecywał on mieszkańcom NRD dobrobyt po zjednoczeniu Niemiec. Na zdjęciu umieszczono też gruszkę - nawiązując do prześmiewczego określenia stosowanego przez media wobec Kohla ze względu na kształt jego głowy.  

Termin "kwitnące krajobrazy" był w okresie późniejszym często wykorzystywany do krytyki Kohla, który nie spełnił wszystkich obietnic danym wschodnim Niemcom.

Reklama

"TAZ projektuje swoje strony tytułowe zgodnie z zasadą +raczej bezczelnie i swobodnie niż grzecznie+. Tym razem jednak nam nie wyszło" - napisał Loewisch.

Szef "TAZ" tłumaczył, że po śmierci wpływowych ludzi często dochodzi do ich "bezkrytycznej gloryfikacji" zgodnie z dewizą: o zmarłych mówi się tylko dobrze".

"Dowcip, który został przez wiele osób opacznie zrozumiany, jest złym dowcipem" - przyznał Loewische.

Strona tytułowa gazety była od rana ostro krytykowana w mediach społecznościowych.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama