Reklama

Reklama

Niebezpieczna roślina w Polsce. Sprawdź, gdzie musisz uważać

Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczna dla zdrowia roślina, która występuje w wielu miejscach w Polsce. Uważać trzeba zwłaszcza w sezonie letnim. Barszcz Sosnowskiego wytwarza toksyny, które powodują poważne oparzenia skóry. Co musisz wiedzieć na temat tej rośliny? Gdzie występuje? Dlaczego jest niebezpieczna? Jak leczyć podrażnienia?

Barszcz Sosnowskiego to roślina inwazyjna, która występuje w całej Polsce. Jest często mylony z koprem lub arcydzięglem.

Jak wygląda barszcz Sosnowskiego?

Roślina osiąga wysokość czterech metrów, a łodyga może mieć średnicę do 10 cm. Barszcz Sosnowskiego ma duże liście i charakterystyczne białe baldaszkowate kwiatostany. Na łodydze znajdują się włoski, które wytwarzają toksyczną substancję.

Barszcz Sosnowskiego: Skąd wziął się w Polsce?

Barszcz Sosnowskiego, określany czasem potocznie mianem "zemsty Stalina", trafił do Polski z Kaukazu w latach 50. Został sprowadzony jako roślina pastewna. Szybko jednak zrezygnowano z uprawy, ponieważ jest wysoce toksyczny. Obecnie obowiązuje nawet prawny zakaz jej uprawy, rozmnażania i sprzedaży.

Reklama

Co więcej Unia Europejska naciska na działania mające na celu skuteczną walkę z jego rozprzestrzenianiem się.

Barszcz Sosnowskiego. Dlaczego jest niebezpieczny?

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną bardzo toksyczną. Zawarte w niej substancje mogą powodować silne oparzenia skóry. W jej pobliżu należy bardzo uważać, ponieważ nie tylko bezpośredni kontakt może prowadzić do oparzeń. Barszcz Sosnowskiego wytwarza toksyczne aerozole, które razem z podmuchem wiatru mogą trafić na naszą skórę.

"Związki zawarte w soku i wydzielinie włosków gruczołowych barszczu Sosnowskiego pod wpływem działania promieni UVA i UVB wiążą się ze skórą, powodując oparzenia II i III stopnia" - informuje Główny Urząd Sanitarny.

Objawy nasilają się w ciągu 24 godzin. Dochodzi do zaczerwienienia skóry i powstania pęcherzy z płynem. Taki stan zapalny może utrzymywać się do około trzech dni. Jednak należy uważać także i później, ponieważ miejsca podrażnione mogą być wrażliwe na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat. Zmiany skórne ustępują wolno i pozostawiają długo utrzymujące się przebarwienia.

Oprócz objawów na skórze kontakt z barszczem Sosnowskiego może prowadzić do wymiotów, bólu głowy, nudności oraz zapalenia spojówek.

Barszcz Sosnowskiego: Jak zapobiegać oparzeniom?

Jeśli tylko dojdzie do kontaktu skóry z substancjami zawartymi w barszczu Sosnowskiego należy jak najszybciej dokładnie umyć podrażnione miejsce dużą ilością wody z mydłem.

Przez przynajmniej 48 godzin trzeba też unikać słońca. Wynika to z tego, że promieniowanie może zwiększyć stan zapalny i ryzyko powstania blizn.

Kontakt z lekarzem będzie niezbędny, jeśli na skórze pojawią się objawy oparzeń.

Gdzie występuje barszcz Sosnowskiego? Mapa

Obecnie barszcz Sosnowskiego występuje praktycznie w całej Polsce. Najczęściej na łąkach, przy drogach, wzdłuż brzegów rzek czy jezior. Można go spotkać w parkach, ogrodach i lasach.

Gdzie dokładnie występuje barszcz Sosnowskiego w Polsce? Można to sprawdzić na specjalnej mapie. Kliknij TUTAJ

Jeśli samemu zaobserwowałeś miejsce, w którym rośnie barszcz Sosnowskiego koniecznie zgłoś to straży miejskiej na numer 986.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy