Reklama

Reklama

​Najstarsza Polka skończyła 113 lat

Tekla Juniewicz, która jest najdłużej żyjącą obywatelką Polski, skończyła 113 lat. Z okazji przypadających 10 czerwca urodzin odwiedził ją w Gliwicach wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który przekazał jej list od premiera Mateusza Morawieckiego.

Poinformował o tym we wtorek Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

"Za Panią ponad wiek polskiej historii i piękna życiowa droga związana z dziejami naszej Ojczyzny. Takie życie to skarbnica wiedzy dla kolejnych pokoleń Polaków. Cieszę się, że wciąż pozostaje Pani w dobrym zdrowiu i dzieli się Pani swym doświadczeniem, które jest dla nas drogocennym dziedzictwem" - napisał premier.

"Czuję się świetnie" - zapewniła jubilatka wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka, który odwiedził ją w poniedziałek z urodzinowymi życzeniami. Elegancko ubrana pani Tekla siedziała z gośćmi, z apetytem jedząc tort truskawkowy i oddając się wspomnieniom. "Jak byłam młoda, to miałam duże powodzenie. Wszystko załatwiłam, nawet trudne sprawy" - opowiadała.

Reklama

Opiekują się nią wnuki, rodzeństwo Anna i Adam Stachowscy. "Babcia jest niesamowita. I nadal bardzo żywotna" - powiedziała pani Anna. "Babcia na wszystko zwraca uwagę i nadal ma swoje zdanie. Jak ubiorę czerwoną koszulkę, to potrafi mi powiedzieć, że jej jest do twarzy w takim kolorze, ale nie mnie. Nie lubi, jak panowie chodzą w czerwonych czy różowych koszulach" - dodał Adam Stachowski.

Stałym towarzyszem pani Tekli od zeszłego roku jest także czarny kot Gustaw. "Miała być Malwina, ale dopiero weterynarz uświadomił mi, że to kot, nie kotka. Gustaw jest prezentem dla babci na jej 112. urodziny. Gdy zachorowała i musiała leżeć w łóżku, kociak leżał na jej piersi cały czas. Babcia go głaskała, a kiedy już nie miała siły, zwierzak sadowił się w jej nogach" - wspominała pani Anna.

Pani Tekla nadal bardzo lubi oglądać telewizję, zwłaszcza przysłuchiwać się wiadomościom i programom publicystycznym. "Potrafi nawet rzucić celną ripostę dyskutującym na szklanym ekranie politykom" - podkreślił pan Adam.

113-latka urodziła się w Krupsku niedaleko Lwowa. Po ślubie opiekowała się dwiema córkami oraz prowadziła dom. Mąż pani Tekli, starszy o 20 lat, był w kadrze zarządzającej kopalnią w Borysławiu.

Tekla Juniewicz jest nie tylko najstarszą mieszkanką Polski, ale jest też siódmą w Europie i 21. na świecie wśród najdłużej żyjących. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy