Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Najbliżej papieża. Od osobistego sekretarza po "Radę dziewięciu"

Watykan - Stolica Apostolska i "dom" papieża Franciszka owiany jest aurą tajemniczości. Choć istnieje wiele sekretów watykańskich, których przeciętny człowiek nigdy nie odkryje, poznanie najbliższych współpracowników papieża (niekoniecznie osobiście) jest możliwe. Kim na co dzień otacza się głowa Kościoła? Wyjaśniamy.

Papież Franciszek oraz Sekretarz Stanu kard. Pietro Parolin
Papież Franciszek oraz Sekretarz Stanu kard. Pietro Parolin/ Alessandra Benedetti - Corbis/Getty Images

Papież Franciszek, jak każdy papież, ma liczną grupą pomocników i doradców, którzy wspierają go w codziennych obowiązkach oraz w zarządzaniu sprawami Kościoła Katolickiego. Kto jest w jego najbliższym gronie? 

Osobisty sekretarz

Osobisty sekretarz - Polakom nazwa ta kojarzy się w szczególny sposób z kard. Stanisławem Dziwiszem, który przez wiele lat pełnił funkcję osobistego sekretarza Jana Pawła II. Najbliższego pomocnika ma więc także papież Franciszek - od 2023 jest nim ks. Daniel Pellizzon.

Jest on - podobnie jak papież - Argentyńczykiem i urodził się 24 stycznia 1983 roku. U boku przyszłego papieża pracował już w 2011 roku, kiedy kard. Bergoglio pełnił funkcję arcybiskupa Buenos Aires. Co ciekawe, ks. Daniel Pellizzon jest kapłanem dopiero od 2018 roku. Przez wiele lat był diakonem, a po otrzymaniu święceń - wikariuszem parafialnym w argentyńskich świątyniach.   

Zadaniem osobistego sekretarza jest organizowanie codziennego harmonogramu Ojca Świętego, pomoc w korespondencji, a także obecność przy osobistych i oficjalnych spotkaniach. Można śmiało powiedzieć, że osobisty sekretarz to nie tylko pomocnik papieża, ale także jego prawa ręka

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej

Kolejny bliski współpracownik papieża to Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej. To jeden z głównych doradców papieża, nieformalnie druga osoba w hierarchii kościelnej. Od XVII w. osoba na tym stanowisku musi piastować godność kardynała. Od 2013 roku funkcję tę pełni kard. Pietro Parolin - włoski duchowny, były nuncjusz apostolski w Wenezueli. Do jego głównych zadań należy pomoc papieżowi w codziennych sprawach i doradztwo w tych bardziej kluczowych.

Sekretarz Stanu pełni także funkcję szefa Sekretariatu Stanu złożonego z sekcji spraw ogólnych i stosunków z państwami. Pracownicy sekretariatu odpowiadają m.in. za przygotowywanie oficjalnych komunikatów dotyczących działalności papieża, zapewnienie stosunków dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej z innymi państwami, a także zawieranie konkordatów i podobnych umów.        

Rada Kardynałów

Następna to Rada Kardynałów. To organ doradczy, pomagający papieżowi w kierowaniu Kościołem. Rada ta, często określana jako "Rada dziewięciu", została utworzona przez papieża Franciszka wkrótce po jego wyborze na papieża. Tworzą ją kardynałowie z różnych części świata. Niestety, w gronie tym nie ma żadnego Polaka.

Kuria Rzymska

Z kolei Kuria Rzymska to centralny aparat administracyjny Kościoła, który wspiera papieża w zarządzaniu globalnymi sprawami katolicyzmu. W jej skład wchodzą różne dykasterie (ministerstwa), takie jak Kongregacja Nauki Wiary, Kongregacja ds. Biskupów czy Kongregacja ds. Ewangelizacji Narodów. 

Liderami tych organizacji są kardynałowie i biskupi, a ich zadaniem jest wspieranie papieża w specyficznych obszarach, od teologii po misje zagraniczne. To bardzo złożony organ administracyjny, którego organizacja zależy wyłącznie od papieża.

Gwardia Szwajcarska

Chociaż członkowie Gwardii Szwajcarskiej znani są głównie z pełnienia funkcji ceremonialnych i ochrony papieża, są również integralną częścią codziennego życia Watykanu

Zapewniają bezpieczeństwo papieżowi i pełnią funkcję ochroniarzy, a od niedawna towarzyszą papieżowi w zagranicznych pielgrzymkach. Gwardia Szwajcarska uważana jest za najmniejszą i najstarszą istniejącą obecnie armię na świecie

Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej

Media jako czwarta władza mają się dobrze także w Watykanie. Biuro prasowe jest kluczowe w komunikacji między papieżem a resztą świata. To jego pracownicy organizują konferencje prasowe, wydają komunikaty prasowe i odpowiadają na zapytania mediów, a także zarządzają obecnością papieża w mediach społecznościowych.

Pisząc o najbliższych współpracownikach papieża, nie sposób pominąć... jego kamerdynera. Sandro Mariotti jest jedną z niewielu osób, którą papież Franciszek przejął od swojego poprzednika - Benedykta XVI. Ten wysoki, postawny mężczyzna to wieloletni pracownik Watykanu, który na obecnym stanowisku jest od 2011 roku. Odkąd papież Franciszek ma problemy z chodzeniem, Mariotti jest jego "podporą" i pomaga mu w wielu codziennych czynnościach.


Oprócz wymienionych osób i organów, papież otacza się licznymi duchownymi i pracownikami kurii. To właśnie oni pomagają mu w codziennej organizacji i zarządzaniu sprawami Kościoła

Kierwiński wysyła pozwy. Jeden do "byłego polityka PO"/Polsat News/Polsat News
INTERIA.PL

Zobacz także