Na Mazury pociągiem? PKP wprowadza nowe połączenie
Kraina Wielkich Jezior Mazurskich ma swój nieodparty urok. Jej klimat pozwala wypocząć, znaleźć ukojenie w zieleni lasów, złapać oddech na żaglówce i spędzić czas z dala od zgiełku miasta. To właśnie z myślą o niezmotoryzowanych mieszkańcach stolicy Polskie Koleje Państwowe otworzyły bezpośrednie połączenie do Giżycka.

Wprawdzie z Warszawy w okolice Mazur można dostać się koleją już teraz, jednak wymaga to przesiadki do Zastępczej Komunikacji Autobusowej. Mowa o trasie Warszawa Centralna - Giżycko, ze zmianą środka transportu w Olsztynie.
Chcąc dojechać do Ełku, również musimy się przesiąść w Olsztynie. Do stolicy Mazur dowiezie nas pociąg TLK. Istnieje także możliwość przesiadki na stacji Białystok Zielone Wzgórza i dojazdu do Ełku pociągiem Polregio.
W zależności od wybranego połączenia, podróż zajmie od 3,5 do ok. 6 godzin.
Nowe połączenie na Mazury. Może pomóc wielu podróżnym
Podróżni, którzy chcieliby dojechać do celu bez konieczności czuwania i wyczekiwania na stacji przesiadkowej, z pewnością chętnie skorzystają z nowego połączenia PKP Intercity.
Pierwszy bezpośredni pociąg do stolicy polskiego żeglarstwa ruszy 18 czerwca. Swój bieg zacznie o godz. 7:46 w Warszawie Zachodniej, a do Giżycka dojedzie o godz. 12:18. IC 144 "Hańcza" będzie kursował codziennie.
Spragnionych mazurskich krajobrazów dowiezie do Giżycka w sam raz na lunch z widokiem na jezioro Kisajno lub Niegocin. Pociąg zatrzyma się po drodze na takich stacjach, jak: Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Wołomin, Tłuszcz, Łochów, Małkinia, Czyżew, Szepietowo, Łapy, Białystok, Mońki, Osowiec, Grajewo i Ełk.
W drogę powrotną "Hańcza" ruszy o godz. 15:22, a do Warszawy Zachodniej dojedzie o godz. 20:14. Połączenie jest już widoczne w aktualnym rozkładzie jazdy, a bilety są dostępne w sprzedaży. Za miejsce w drugiej klasie trzeba zapłacić 71 złotych, zaś w klasie pierwszej - 93 złote. Pociąg będzie kursował przez cały sezon letni, czyli do 30 sierpnia.
Giżycko - stolica polskiego żeglarstwa
Giżycko to obok Ełku i Mikołajek jedno z najchętniej odwiedzanych mazurskich miast. Nazywane stolicą polskiego żeglarstwa, zachęca do odpoczynku w jednym z malowniczych portów czy przystani. Jest położone nad jeziorami Niegocin, Kisajno, Tajty i Wojsak.
Część miasta leży na tak zwanej Wyspie Giżyckiej, oblewanej z każdej strony wodami jezior. To właśnie one są największą chlubą regionu, zapewniając Krainie Wielkich Jezior Mazurskich tytuł najpiękniejszego regionu w Europie i jednego z 14 najpiękniejszych miejsc na świecie.
Nad Niegocinem, w pasażerskim i jachtowym Porcie Ekomarina, organizowane są bezpłatne warsztaty żeglarskie. Z licznych giżyckich przystani można ruszyć m.in. na romantyczny rejs o zachodzie słońca.
Walory przyrodnicze Giżycka przyciągają również fanów pieszych wędrówek i rowerowych wycieczek. Bujna zieleń okolicznych lasów zachęca do poderwania się z plażowego ręcznika, z kolei liczne ośrodki jeździeckie zapraszają odważnych na jazdę konną.
Giżycko to również dostojne zabytki, z XIX-wieczną Twierdzą Boyen na czele. Niegdyś była fortecą obronną, dziś jest potężną i majestatyczną areną dla wielu wydarzeń kulturalnych. W stolicy polskiego żeglarstwa zobaczymy również jedyny w Europie most obrotowy, łączący Kisajno i Niegocin oraz Wieżę Ciśnień, w której mieszczą się muzeum i kawiarnia.
Mała czarna z widokiem na okolice brzmi jak idealny plan na odpoczynek po aktywnym dniu. Kolację warto zjeść na świeżym powietrzu, np. grillując w specjalnie w wyznaczonym do tego miejscu na Wzgórzu Brunona. Świetnym pomysłem na wieczór będzie z kolei spacer kładką nad Kanałem Łuczańskim - po zmroku jest pięknie rozświetlona.