Reklama

Reklama

"Musimy uważać przy wyborze kuchennych naczyń". Eksperci o mikroplastiku

- Musimy uważać przy wyborze kuchennych naczyń - zaznacza jeden z badaczy, prof. Youhong Tang. Jak ostrzegają naukowcy "już pojedyncze zarysowanie na teflonowej patelni może w czasie gotowania uwolnić prawie 10 tys. cząstek mikroplastiku". Trafiając do jedzenia, cząstki te potencjalnie mogą stwarzać zagrożenia.

Eksperci z Newcastle University i Flinders University ostrzegają, że w czasie gotowania, z nieprzywierającej, teflonowej powierzchni, mogą się uwalniać miliony niewidocznych gołym okiem cząstek.

"Musimy uważać przy wyborze kuchennych naczyń"

Jak stwierdzili eksperci, już jedno pęknięcie powłoki teflonu może uwolnić prawie 10 tys. takich cząstek.

- Nieprzywierający materiał - teflon - należy do rodziny związków o nazwie FAS. Biorąc pod uwagę, że PFAS budzą wiele obaw, teflonowe mikrocząstki w jedzeniu mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia. Wymagają one zbadania, ponieważ na temat tego zanieczyszczenia nie wiemy wiele - mówi dr Cheng Fang z University of Newcastle.

Reklama

Jedna z przyczyn ograniczonego stanu wiedzy jest taka, że teflonowe cząstki relatywnie trudno jest wykryć w porównaniu do wielu innych tworzyw sztucznych. Badacze zalecają więc ostrożność. - Wyniki dają nam silne ostrzeżenie, że musimy uważać przy wyborze kuchennych naczyń, tak aby uniknąć zanieczyszczania żywności - zwraca uwagę jeden z badaczy, prof. Youhong Tang.

Czytaj też: Nawet kilkanaście tysięcy złotych. Niezależnie od dochodu. Czy przysługuje ci nowy dodatek?

Reklama

Reklama

Reklama