Reklama

Reklama

Maria Konopnicka w Google Doodle. Kim była ta wspaniała Polka?

Z okazji 180. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej Google Doodle pokazało specjalną grafikę upamiętniającą pisarkę i aktywistkę, która swoim piórem walczyła o niepodległość i prawa kobiet w Polsce. Z czego znana jest Maria Konopnicka? Wyjaśniamy, kim była kobieta, która jest odpowiedzialna za tekst jednej z najważniejszych polskich pieśni - Roty.

Maria Konopnicka była jedną z najważniejszych powieściopisarek okresu pozytywizmu, jednak warto pamiętać o niej nie tylko ze względu na wybitny talent i dorobek literacki. Zatem, kim tak naprawdę była? 

Wyjaśniamy, przedstawiając krótki życiorys Marii Konopnickiej, ponieważ wybitną Polkę 23 maja upamiętnić postanowił również Google Doodle 

Maria Konopnicka w Google Doodle z okazji 180 rocznicy urodzin

23 maja w Google Doodle od samego rana widnieje kolorowa grafika z wizerunkiem polskiej powieściopisarki, Marii Konopnickiej. Wybór daty nie jest przypadkowy, ponieważ to właśnie dziś wypada 180. rocznica jej urodzin.

Reklama

Google przypomniał internautom, że autorka książek dla dzieci i dorosłych była również aktywistką, która piórem walczyła o prawa kobiet i niepodległości Polski. Dzisiejszy Google Doodle wraz z pełnym opisem życiorysu Marii Konopnickiej, zamieszczonym przez Google znajdziecie tutaj

Maria Konopnicka: pisarka i matka ośmiorga dzieci. Dwoje z nich zmarło po porodzie

Maria Konopnicka przyszła na świat 23 maja 1842 roku w Suwałkach, jednak znaczną część swojego życia spędziła w Kaliszu, gdzie jej rodzina przeprowadziła się we wrześniu 1849 roku. Miała 12 lat, gdy zmarła jej matka. Od tego czasu wraz z siostrami pozostawała pod opieką surowego i patriotycznego ojca. Młoda Maria Konopnicka chętnie czytała szczególnie literaturę klasyczną i współczesną.

We wrześniu 1862 roku poślubiła starszego od siebie Jarosława Konopnickiego, z którym po ślubie wyjechała do Gronowa, a potem do Gusina. W czasie pierwszych dziesięciu lat małżeństwa młoda pisarka urodziła aż ośmioro dzieci, z których dwoje niestety zmarło tuż po urodzeniu. 

Pomimo obowiązków związanych z wychowywaniem licznego potomstwa, Maria Konopnicka nie przestała rozwijać talentu literackiego, a w 1970 roku zadebiutowała jako poetka. Wiersze pisarki ukazywały się w ogólnopolskich czasopismach, m.in. w popularnym "Tygodniku Ilustrowanym". 

Autorka niektóre ze swoich utworów pospisywała pseudonimem Jan Sowa. Warto napomknąć o tym, że do rozwoju w dziedzinie literatury zmotywowała ją przychylna recenzja noblisty Henryka Sienkiewicza

Z czego znana jest Maria Konopnicka?

Maria Konopnicka była przede wszystkim poetką. Wydała cztery obszerne tomy poezji, jednak tworzyła też świetną prozę, czego dowodem są m.in. jej opowiadania dla dzieci i młodzieży m.in. "O krasnoludkach i sierotce Marysi" albo "O Janku wędrowniczku". Ponadto, uprawiała publicystykę i tłumaczyła literaturę obcą. 

Do najbardziej znanych nowel Marii Konopnickiej należą: 

  • Mendel Gdański
  • Miłosierdzie gminy
  • Nasza szkapa
  • Dym

Maria Konopnicka piórem walczyła o niepodległość i prawa kobiet w Polsce

W dziełach Marii Konopnickiej często przewijała się tematyka społeczno-polityczna. Widać to m.in. w wierszach "Jaś nie doczekał", "O Wrześni" czy doskonale znanej wszystkim Polakom "Rocie", do której muzykę skomponował Feliks Nowowiejski. 

Polska pisarka czynnie angażowała się również w walkę o niepodległość kraju. Brała udział w protestach przeciwko zmuszaniu polskich dzieci do posługiwania się językiem niemieckim w szkole, odwiedzała więźniów politycznych i pomagała biednym. 

Jej życie osobiste wzbudzało liczne kontrowersje. Pisarka była antyklerykałką, a w latach 1994-1887 sprzeciwiała się konserwatywnej krytyce oraz cenzurze, jednocześnie pracując jako redaktorka demokratycznego pisma "Świt". Po latach małżeństwa porzuciła męża i w 1989 roku związała się z malarką Marią Dulębianką, z którą spędziła aż dwie dekady. Obie brały udział w feministycznych akcjach. 

Maria Konopnicka zmarła 8 października 1910 roku we Lwowie w wyniku poważnego zapalenia płuc, a jej grób znajduje się na Cmentarzu Łyczakowskim. 

Maria Konopnicka patronką roku 2022

Nie tylko Google Doodle pamięta o polskiej pisarce. Cały 2022 rok jest szczególnym czasem dla Marii Konopnickiej, ponieważ została ona jego patronką. 

Sejm zdecydował o tym w październiku, zwracając uwagę na literacki dorobek pisarki oraz jej ogromny wkład w działalność patriotyczną. W uchwale jednoznacznie oceniono, że Maria Konopnicka była "jedną z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej"

Czytaj również: 

Maria Konopnicka. Dlaczego wyrzekła się własnej córki?

Google Doodle ze słynnym Polakiem. Kim był Krzysztof Komeda? 

Rudolf Weigl. Wynalazca szczepionki na tyfus w Google Doodle 

Zobacz także: 

Reklama

Reklama

Reklama