Reklama

Reklama

Majestatyczny wybuch wulkanu Etna. Zdjęcia robią wrażenie

Etna znów niespokojna. W czwartek 10 lutego ponownie doszło do wybuchu wulkanu. W trakcie erupcji strumienie lawy były wyrzucane nawet na kilkaset metrów w górę. W 2021 roku naukowcy określili, że właśnie dzięki częstym wybuchom Etna "urosła" o ponad 30 metrów.

Etna. Kolejny wybuch wulkanu

W wyniku kolejnego wybuchu wulkanu Etna na Sycylii pyły wulkaniczne dotarły na wysokość aż dziesięciu kilometrów. Fontanny lawy natomiast miały kilkaset metrów wysokości.

Wydano ostrzeżenie dla lotów wokół Etny, ale pobliskie lotnisko - w Katanii - działało bez zakłóceń. Na szczęście po najnowszej erupcji Etny nie ma doniesień o osobach poszkodowanych i stratach materialnych.

Etna urosła o ponad 30 metrów

Etna jest najwyższym i najbardziej aktywnym wulkanem w Europie. Co ciekawe jej wysokość w sierpniu 2021 roku określono na 3357 metrów. Dlaczego podajemy tę informację z datą? Ponieważ każda erupcja wulkanu zmienia jego wysokość. W 2021 roku badacze obliczyli, że dzięki około 50 epizodom dużej aktywności Etna urosła o ponad 30 metrów.

Reklama

Naukowcy przypomnieli, że w 1981 roku, także w związku ze zwiększoną aktywnością, wysokość wulkanu Etna wzrosła do 3350 metrów, ale potem w kolejnych latach zmniejszyła się do 3326 metrów, bo odpadły fragmenty na samej górze.

 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy