Reklama

Reklama

Lody świętego Franciszka. Z chleba razowego i pokrzyw

Lody Franciszkańskiego Szlaku - tak nazywa się zimny przysmak stworzony przez cukiernika z regionu Umbria, gdzie żył i działał święty z Asyżu. To lody z prostych składników, w stylu świętego Franciszka: z chleba razowego, pokrzywy i jeżyn.

Składniki ubogie i zarazem typowe dla Umbrii - tak swoją kompozycję smakową przedstawił cukiernik Paolo Bettelli, dyrektor krajowej szkoły wyrobu lodów i wykładowca tej sztuki na specjalnych kursach na Uniwersytecie Smaków w Perugii.

Przez kilka miesięcy Bettelli zgłębiał życie świętego Franciszka, a także to, co jadł on podczas swych pielgrzymek po Umbrii.

Reklama

W rezultacie skrupulatnych analiz maestro włoskich lodów ustalił, że święty z Asyżu odżywiał się razowym chlebem, który otrzymywał od biednych rodzin spotykanych na szlaku, zerwanymi z krzaków leśnymi jeżynami i pokrzywą, tradycyjnie uważaną za pokarm dla ubogich. Z tych składników skomponował lody pielgrzyma.

Ci, którzy zaprezentowanych w Perugii Lodów Franciszkańskiego Szlaku spróbowali, przyznają, że smak mają niezwykły i bardzo oryginalny.

To pierwsze lody, które są rezultatem wnikliwych badań historycznych - podkreślają media. Wkrótce będą mogli ich skosztować pielgrzymi w Asyżu.(

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje