Reklama

Reklama

La Palma. Kiedy skończy się erupcja wulkanu? Rośnie liczba trzęsień ziemi

Erupcja wulkanu na wyspie La Palma nie słabnie - informują naukowcy. Cały czas lawa i popiół wydostają się z Cumbre Vieja z dużą intensywnością. Na razie badacze nie są w stanie określić, kiedy erupcja na La Palmie dobiegnie końca.

Wybuch wulkanu na wyspie La Palma trwa od 19 września i pozostaje bardzo intensywny. Krater cały czas wyrzuca duże ilości popiołu i fontanny lawy. W poniedziałek słup pyłu z wulkanu miał prawie cztery kilometry wysokości.

Czytaj też: Weekendowi turyści szturmują La Palmę. Chcą zobaczyć wulkan. Ale hotelarze nie są zadowoleni

La Palma: Coraz więcej trzęsień ziemi

Z krateru nadal wypływa kilka strumieni lawy. Na zboczach Cumbre Vieja badacze zaobserwowali od czterech do pięciu aktywnych otworów, z których wydobywa się lawa.

Reklama

Jak podaje "Volcano Discovery", obecne dane dotyczące erupcji na wyspie La Palma nie wskazują, by miała się ona szybko zakończyć. Zamiast tego rośnie liczba trzęsień ziemi. Nie są one silniejsze, ale jest ich więcej. W poniedziałek zanotowano 103 trzęsienia ziemi o sile 3-3,7 stopnia w skali Richtera oraz 156 wstrząsów o sile od 2 do 3 stopni.

Do trzęsień ziemi dochodzi w tym samym miejscu co wcześniej, czyli na głębokości około 12 km pod centralną częścią Cumbre Vieja.

Czytaj też: La Palma. Na wyspie panuje chaos. Policja wyłapuje ciekawskich

Kiedy koniec erupcji na wyspie La Palma?

Naukowcy oceniają, że wewnątrz wulkanu nadal są duże pokłady magmy, które równoważą fontanny wyrzucane na zewnątrz. To z kolei oznacza, że erupcja może jeszcze długo potrwać.

W miesiąc od rozpoczęcia erupcji wulkanu Cumbre Vieja na kanaryjskiej wyspie La Palma lawa zniszczyła ponad 2 tysiące budynków. Ewakuowano łącznie ponad 7 tysięcy mieszkańców.

Chmura dwutlenku siarki znad La Palmy dotarła nad Polskę. Czy jest niebezpieczna?

 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje