Reklama

Reklama

Kiedy koniec zimy i jaka będzie wiosna 2022? Mamy najnowsze prognozy pogody!

Jaką pogodę na wiosnę 2022 zapowiadają synoptycy IMGW? Z ich przewidywań wynika, że w kwietniu może dojść do sytuacji, jakiej w Polsce nie było od ponad 30 lat. Ale czy prognozy na wiosnę naprawdę są aż tak zaskakujące? Wyjaśniamy, kiedy nastąpi koniec zimy oraz czego możemy się spodziewać po pogodzie w marcu, kwietniu, maju i w czerwcu. Kiedy początek kalendarzowej i astronomicznej wiosny?

Kiedy koniec zimy 2022? To pytanie zadaje sobie wielu Polaków zmęczonych niskimi temperaturami, ulewnymi deszczami i silnymi wiatrami, które ostatnio dały nam się we znaki.  W najbliższym tygodniu nie mamy co liczyć na znaczącą poprawę pogody, ale na szczęście astronomiczna wiosna zbliża się wielkimi krokami. Tuż po niej zawita zaś do nas kalendarzowa wiosna.

Czy kiedy wiosna 2022 rozgości się już w naszym kraju na dobre, możemy liczyć na piękną pogodę? Z prognozy na wiosnę, którą przygotowali w tym roku synoptycy IMGW, wynika, że w kwietniu dojdzie do sytuacji, z jaką nie mieliśmy do czynienia od 30 lat. Co takiego się wydarzy?

Reklama

 

Kiedy koniec zimy 2022?

Coraz częściej pytamy: kiedy koniec zimy, ponieważ ta tegoroczna, oprócz tego, że zniechęciła nas do siebie pandemią COVID-19, obfitowała również w silne wiatry i obfite ulewy. 

Zdarzały się również niebezpieczne burze śnieżne, które uniemożliwiały nam spokojny wypoczynek na świeżym powietrzu. Poza tym koniec zimy jest równoznaczny z początkiem wiosny.

Daty astronomicznej wiosny oraz kalendarzowej wiosny znajdziesz poniżej. 

Kiedy wypada astronomiczna wiosna 2022?

W 2022 to właśnie astronomiczna wiosna, po której każdy kolejny dzień będzie wydłużał się o kilka minut, będzie tą pierwszą. 

  • Za moment jej rozpoczęcia uznaje się równonoc wiosenną, która przypada na niedzielę - 20 marca
  • W tym czasie Słońce znajdzie się w punkcie Barana, w którym przecinają się ekliptyka oraz równik niebieski.

Kiedy wiosna 2022 zawita w kalendarzu?

Kalendarzowa wiosna w 2022 roku nas nie zaskoczy. 

  • Jej pierwszy dzień tradycyjnie wypada 21 marca.  

Oprócz astronomicznej i kalendarzowej wiosny wyczekuje się również tzw. termicznej albo meteorologicznej wiosny, za której początek uznaje się czas, gdy średnia dobowa temperatura waha się pomiędzy 5-15 stopni Celsjusza.

Jaka pogoda na wiosnę 2022? Prognozy na wiosnę

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przedstawił eksperymentalną, wstępną prognozę pogody na wiosnę 2022. Co czeka nas w marcu, kwietniu, maju i w czerwcu? 

  • Prognoza pogody na marzec 2022: 

W marcu, czyli w miesiącu, kiedy wiosna 2022 się rozpoczyna, średnia temperatura w ciągu miesiąca nie będzie raczej odbiegać od normy z ostatnich trzech dekad. Wyjątek będzie stanowił północny wschód kraju, gdzie może być trochę cieplej. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w marcu również nie powinna nas zaskoczyć w stosunku do lat poprzednich. 

  • Prognoza pogody na kwiecień 2022: 

Kwiecień zaskoczy nas, bo dojdzie do sytuacji, jaka nie zdarzyła się od ponad 30 lat! Jeśli potwierdzą się przewidywania synoptyków z IMGW, to średnia miesięczna temperatura powietrza w kraju przekroczy normę z lat 1991-2020. Co do opadów, nie będzie jednak dużego zaskoczenia. Jedynie na południowym wschodzie może trochę bardziej popadać. 

  • Prognoza pogody na maj 2022: 

Na podstawie prognoz IMGW w maju można spodziewać się większych opadów deszczu niż zazwyczaj, więc dobrze będzie zaopatrzyć się w parasol. Miesięczna temperatura nie zmieni się znacząco w stosunku do normy sprzed 30 lat.

  • Prognoza pogody na czerwiec 2022:

W czerwcu również nie czekają nas wielkie anomalie pogodowe. Zarówno średnia temperatura powietrza, jak i średnia ilość opadów będą podobne jak w latach poprzednich. Jedynie na wschodzie kraju deszczu może być trochę więcej w stosunku do ostatnich 30 lat.

Czytaj również:

Kiedy koniec zimy: W 2100 roku wiosna może nadejść 10 dni wcześniej 

Kiedy koniec zimy: Niszczycielska moc orkanów 

Wiosna 2022 w Polsacie. Zobacz spot ramówkowy

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy