Reklama

Karnawał 2023 w Polsce, Rio de Janeiro i Wenecji. Kiedy się zaczyna i ile trwa?

Karnawał 2023 to świetna okazja do tego, żeby spędzić czas na zabawie. Można to zrobić zarówno w Polsce, jak i połączyć rozrywkę z podróżowaniem, odwiedzając Wenecję, czy Rio De Janeiro. Przedstawiamy najważniejsze informacje o karnawale 2023 – kiedy się zaczyna i ile trwa.

Karnawał to święto ruchome. Obchodzi się je w krajach o tradycji chrześcijańskiej, gdzie panuje obrządek katolicki. Uroczystość ma formę zabawy publicznej. Charakterystycznym elementem karnawału jest maskarada. W trakcie niej uczestnicy przywdziewają kolorowe, efektowne przebrania, nakładają maski i malują twarze.

Świętowanie różni się w zależności od szerokości geograficznej. Dotyczy to nie tylko doboru strojów, ale także nazewnictwa i dat przypadających na to, kiedy zaczyna się karnawał 2023, a w którym dniu kończy. Sprawdź, jak bawią się ludzie w Polsce i w innych częściach świata.

Reklama

Karnawał 2023 – kiedy zaczyna się w Polsce?

Tradycja karnawałowa jest kultywowana również w Polsce. Karnawał 2023 zaczyna się 6 stycznia (piątek) w Święto Trzech Króli. 

Start karnawału 2023 przypada na dzień poprzedzający weekend, co w wielu przypadkach oznacza 3 dni, które można przeznaczyć na świętowanie.

Karnawał 2023 – kiedy się kończy w Polsce?

Od 6 stycznia jest wiele czasu na zabawę. Świętowanie - z powodów praktycznych - skończy się w zapewne w sobotę 18 lutego 2023 roku. Natomiast ostateczna, oficjalna data zakończenia karnawału to wtorek poprzedzający Środę Popielcową.

Czytaj również: Tańce, zabawy i pijaństwo. Oto jak kiedyś świętowano karnawał 

W tym czasie w Polsce organizowane są bale przebierańców, a także koncerty i spektakle karnawałowe w teatrach i miejscach publicznych.

Karnawał 2023 na świecie i w Polsce – skąd ta tradycja?

Warto wyjaśnić skąd wziął się karnawał. Jego historia sięga czasów wierzeń ludów starożytnych, kiedy to oddawano cześć bogom urodzaju. W VI wieku p.n.e. Ateny czciły Dionizosa – boga wina, teatru, płodności i ekstazy. Stąd pochodzą też inne nazwy karnawału takie jak „Wielkie Dionizje" czy „Dionizje Miejskie".

W Polsce karnawał zaczęto obchodzić w XVI wieku, w czasach szlachty sarmackiej. Świętowanie nazywano ostatkami, zapustami lub mięsopustem. Zabawa obejmowała kuligi, polowania i uczty obfite w tłuste posiłki – dania, których nie można było spożywać w trakcie Wielkiego Postu. 

Czytaj również: Słodkości na karnawał. Co przygotować na imprezę?

Gdzie na karnawał 2023 w Polsce?

Karnawał 2023 w Polsce można świętować w praktycznie każdym dużym mieście. Dotyczy to m.in. Warszawy, Krakowa, Gdańska, Poznania, czy Wrocławia.

Jest obchodzony przede wszystkim w placówkach kulturalnych – operach i teatrach. Można też wziąć udział w licznych zabawach karnawałowych, organizowanych w salach balowych i klubach.

Karnawał w Rio – co to za czas?

Poruszając temat karnawału, nie można nie wspomnieć o brazylijskiej zabawie w Rio de Janeiro. Karnawał w Rio został umieszczony w księdze rekordów Guinnessa jako największe wydarzenie tego typu na świecie. W każdym dniu karnawału w Rio uczestniczy ok. 2 mln osób. 

W tym roku zabawa trwa od 17 do 25 lutego. Bilety na wydarzenie kosztują od ok. 100 do 400 złotych. Tradycyjnie podczas świętowania można zachwycać się paradami szkół samby z tysiącami barwnie wystrojonych i tańczących oraz śpiewających uczestników. 

Kiedy jest karnawał 2023 w Wenecji?

Carnevale di Venezia odbywa się co roku. Karnawał 2023 w Wenecji zaczyna się 4 lutego w sobotę i kończy 21 lutego we wtorek – dzień przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. W tym czasie liczne grupy uczestników w maskach i przebraniach krążą po Placu Świętego Marka, a także innych lokalizacjach Wenecji.

Dzień, w którym w Wenecji dzieje się najwięcej, to niedziela 12 lutego. Wtedy na Placu Świętego Marka ma miejsce słynny pokaz kostiumów karnawałowych oraz konkurs na najlepsze przebranie. Wstęp jest bezpłatny. Niestety w tym roku, ze względu na prace na Placu Świętego Marka, odwołano tradycyjną ceremonię Lotu Anioła.

Czytaj również: Karnawał w Wenecji bez limitów? W tym roku ostatnia taka szansa

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: karnawał | karnawał w rio | karnawał w Wenecji

Reklama

Reklama

Reklama