Jaka jest optymalna temperatura w pracy? Za złamanie przepisów grożą kary
Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura w pomieszczeniach, w których przebywają pracownicy, nierzadko może odbić się na ich efektywności. Czy zgodnie z przepisami można odmówić wykonywania pracy, jeśli pracodawca nie zapewnił odpowiednich warunków? Okazuje się, że w niektórych sytuacjach jest to możliwe. W skrajnych przypadkach sprawa może nawet trafić do Państwowej Inspekcji Pracy.
Minimalna temperatura w pomieszczeniach, w których pracujemy została określona w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Z rozporządzenia wynika, że w przypadku lekkich prac fizycznych i pracy biurowej temperatura nie powinna być niższa niż 18 stopni Celsjusza. Jeśli chodzi o pozostałe przypadki, to minimalna temperatura wynosi 14 stopni Celsjusza.
Temperatura w pomieszczeniach w pracy. Co wynika z przepisów?
Przepisy nie definiują bezpośrednio maksymalnej temperatury w miejscach pracy. Jednak z informacji podanych na stronie kadromierz.pl wynika, że według specjalistów BHP temperatura w miejscu pracy nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza w przypadku pomieszczeń biurowych, 28 stopni Celsjusza w przypadku ciężkiej pracy fizycznej oraz 26 stopni Celsjusza w przypadku pracy w warunkach szczególnych.
Zgodnie z informacjami podanymi na stronie kadromierz.pl, specjaliści z Instytutu Medycyny Pracy wyszczególniają optymalne temperatury zależne od rodzaju pracy i pory roku. W przypadku pracy lekkiej lub siedzącej jest to 20-22,8 stopni Celsjusza zimą lub 23,9-26,7 stopni Celsjusza latem. Podczas średnio ciężkiej pracy fizycznej optymalna temperatura powinna wynosić 18,3 stopni Celsjusza, a bardzo ciężkiej pracy fizycznej 15,5 stopni Celsjusza.
Czy pracownik może zaskarżyć nieodpowiednie warunki?
Zgodnie z wcześniej przytoczonym rozporządzeniem, w przypadku lekkich prac fizycznych i pracy biurowej, temperatura w pomieszczeniu nie powinna być niższa niż 18 stopni Celsjusza. Wobec tego, jeśli termometr wskaże niższą wartość, pracownik może zaskarżyć nieodpowiednie warunki do PIP.
Przepisy BHP nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikom dostępu do wody lub bezpłatnych napojów chłodzących w upalne dni, jeśli temperatura przekroczy 28 stopni Celsjusza w pomieszczeniach bądź 25 stopni Celsjusza na otwartej przestrzeni. W przeciwnym razie złe warunki również mogą być podstawą skargi do Państwowej Inspekcji Pracy.
Czy pracownik może odmówić wykonywania pracy?
Zgodnie z Kodeksem pracy, a konkretniej art. 210: "W razie gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego".
Wobec tego, jeśli na przykład panuje upał, temperatura przekracza 28 stopni Celsjusza i pomimo tego pracodawca nie ma zamiaru zapewnić pracownikom dostępu do wody lub innych napojów, to wówczas mają oni prawo odmówić wykonywania pracy.
Czy pracodawcy grożą kary?
W skrajnych przypadkach, jeśli zostały złamane przepisy BHP, pracodawca może narazić się na kary. Tego rodzaju sankcja może zostać nałożona w trakcie kontroli przeprowadzonej przez Państwową Inspekcję Pracy.
Jakie kary grożą pracodawcy? Na to pytanie odpowiada art. 283 Kodeksu pracy: "Kto, będąc odpowiedzialnym za stan bezpieczeństwa i higieny pracy albo kierując pracownikami lub innymi osobami fizycznymi, nie przestrzega przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł".