Reklama

Reklama

Jak dbać o drewnianą podłogę w sezonie grzewczym? Tego zdecydowanie unikaj

Sezon grzewczy w pełni, dlatego podpowiadamy, jak zadbać o tej porze o podłogę z drewna. Przeczytaj kilka wskazówek, które z pewnością przydadzą ci się na co dzień. W artykule przygotowaliśmy też poradę dla tych, którzy muszą zmierzyć się np. z cieknącym kaloryferem.

Drewniana podłoga w sezonie grzewczym - o czym warto pamiętać?

Drewniana jodełka z dębu albo sosny potrafi być ozdobą całego mieszkania i domu. Doskonale pasuje zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Niestety właściciele naturalnej posadzki muszą liczyć się z tym, że sezon grzewczy nie wpływa dobrze na tego typu podłogę. Dlaczego tak się dzieje?

Przede wszystkim ciepłe powietrze z kaloryferów i obniżona wilgotność powietrza w domu może sprawić, że deski z drewna zaczną z czasem rozsychać się i pękać. Szczególnie wrażliwe są podłogi z litego drewna. Na szczęście ten proces można nieco zniwelować, regularnie włączając w okresie jesienno-zimowym nawilżacz.

Reklama

Najlepsze nawilżenie w pomieszczeniach powinno oscylować w granicach 60 proc., zaś optymalna temperatura to ta, która nie przekracza 24 stopni. Aby mieć to pod kontrolą, warto zainwestować w higrometr i termometr pokojowy, które wskażą, czy w mieszkaniu nie jest zbyt sucho albo zbyt gorąco.

Podłoga z drewna - ochroń ją przez zamoczeniem

Kolejnym zagrożeniem są nieszczelne kaloryfery, które zniszczyły już niejedną posadzkę. Gdy tylko zauważysz drobny wyciek wody, działaj od razu, aby nie doprowadzić do wybrzuszenia się podłogi. Jeżeli zalanie jest naprawdę spore, należy użyć osuszacza kondensacyjnego, który przyspieszy usuwanie wilgoci z parkietu.

Nie można zapomnieć też o codziennym użytkowaniu podłogi, kiedy za oknem jest deszczowo, pada śnieg albo trzyma siarczysty mróz. Przede wszystkim zadbaj o to, aby przed drzwiami położyć wycieraczkę, która zatrzyma piasek i kamyczki oraz śnieg, wilgoć czy brud z butów. Pamiętaj też o postawieniu w przedsionku gumowego ociekacza na obuwie, który zbierze wodę i zapobiegnie jej gromadzeniu się pod podeszwami, a także ochroni parkiet przed zamoczeniem.

Czego unikać? Takim mopem nie myj drewnianej podłogi

Wygląd podłogi w dużym stopniu zależy od tego, w jaki sposób będziesz ją pielęgnować. 

Przede wszystkim należy regularnie usuwać z niej kurz i drobinki piasku, które mogą rysować klepkę. Bardzo ważne jest też zmywanie zanieczyszczeń i jednocześnie pielęgnacja drewna za pomocą płynu do tego typu powierzchni lub specjalnej pasty. Detergenty najczęściej mają w składzie odżywcze olejki (np. z awokado). Pamiętaj, że mycie podłogi nieodsączonym mopem nie wchodzi w grę, bowiem woda może zbierać się w zakamarkach desek i powodować ich pęcznienie.  

Reklama

Reklama

Reklama