Reklama

Reklama

Jagadish Chandra Bose. Kim jest bohater Google Doodle?

158 lat temu w Bangladeszu na terytorium ówczesnych Indii Brytyjskich urodził się Jagadish Chandra Bose – uznany fizyk, fizjolog roślin, publicysta i encyklopedysta. Jego sylwetkę i dokonania przypomina dziś Google.

Jagadish Chandra Bose był człowiekiem wielu zainteresowań. Zajmował się fizyką, biologią, biofizyką, botaniką, archeologią, był także autorem dzieł literackich z gatunku science-fiction. Zapoczątkował rozwój tego typu literatury w języku bengalskim.

Sławę naukowcowi przyniosły badania nad roślinami. Wykazał, że rośliny - tak jak zwierzęta - również reagują na bodźce. Był wynalazcą kreskografu, urządzenia, które służy do pomiaru rozwoju roślin. Opracowane narzędzie pozwalało mu na badanie, jak bodźce w postaci np. temperatury czy energii elektrycznej wpływają na reakcje roślin.

Reklama

Za swój wkład w rozwój nauki otrzymał w 1917 roku brytyjski tytuł szlachecki, a jego nazwiskiem nazwano jeden z kraterów na Księżycu. Jagadish Chandra Bose żył 79 lat. Zmarł 23 listopada 1937 roku w Bengalu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy