Reklama

Reklama

Hitler powróci na wystawę

Pozbawiona głowy woskowa figura Adolfa Hitlera zostanie naprawiona i jak najszybciej powróci na wystawę w berlińskim muzeum Madame Tussauds - poinformowały władze placówki.

"Hitler reprezentuje ważną część historii Berlina, której nie można się wypierać" - podkreślono w komunikacie.

Reklama

Zaznaczono, że muzeum jest neutralne politycznie i nie ocenia oraz nie komentuje ani postaci przedstawianych na wystawie, ani tego, co uczyniły w swoim życiu.

"Wybór postaci dokonywany jest na podstawie ich popularności oraz wpływu, jaki wywarły na bieg historii - zarówno w pozytywnym, jak i w negatywnym znaczeniu" - oświadczyło kierownictwo berlińskiego muzeum. I przypomniało, że podczas przygotowywania wystawy uwzględniono opinie na temat Adolfa Hitlera.

W sobotę, tuż po otwarciu muzeum, jeden z pierwszych zwiedzających wykrzyknął "Nigdy więcej wojny", rzucił się na woskową figurę Hitlera, łamiąc opór dwóch strażników, i urwał jej głowę.

Według mediów sprawca, 41-letni mieszkaniec dzielnicy Kreuzberg, założył się z przyjaciółmi o to, że zniszczy postać dyktatora.

Podczas przesłuchania przez policję miał on przyznać się do lewicowych poglądów politycznych, ale podkreślił, że nie jest ekstremistą.

Po tymczasowym zatrzymaniu został w sobotę po południu zwolniony. Ciążą na nim zarzuty zniszczenia cudzej własności i uszkodzenia ciała, bowiem podczas szamotaniny jeden z pracowników muzeum doznał obrażeń nogi.

Znajdujący się przy alei Unter den Linden berliński gabinet figur woskowych jest trzecią - po Londynie i Amsterdamie - filią muzeum Madame Tussauds w Europie, a ósmą na świecie.

Dowiedz się więcej na temat: Madame Tussauds | wystawy | muzeum | Muzeum Madame Tussauds | Adolf Hitler

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje