Reklama

Google Doodle to dziś gra! Kim był Jerry Lawson?

Google Doodle serwuje nam dziś niezłą porcję rozrywki. A wszystko dzięki 82. rocznicy urodzin Jerry’ego Lawsona, znanego amerykańskiego inżyniera, który mocno przysłużył się branży gier komputerowych. By uhonorować jego osobę Google przygotował prostą grę, w którą wchodzimy klikając w dzisiejszego Doodle’a.

Gerald Anderson Lawson (Jerry Lawson) urodził się 1 grudnia 1940 roku w Brooklynie w Nowym Jorku. Naukami ścisłymi zainteresował się bardzo wcześnie. Już w szkole średniej zarabiał naprawiając telewizory. Rozpoczął naukę w dwóch college’ach, ale żadnego nie ukończył.

Jerry Lawson i rewolucja wymiennych kartridżów

Mimo braku dyplomu w 1970 roku Jerry Lawson dostał pracę w Fairchild Semiconductor, gdzie stworzył grę Derby Demolition. Szybko został też dyrektorem ds. inżynierii i marketingu w dziale gier wideo.

To pod jego kierunkiem opracowano konsolę Fairchild Channel F, przy której można było używać wymiennych kartridżów z grami. Wynalezienie przez Jerry’ego Lawsona wymiennego kartridża otworzyło nową erę w grach komputerowych.

Reklama

Jerry Lawson. Pionier branży gier komputerowych

W 1980 roku Lawson założył swoją firmę - Videosoft. Po jej zamknięciu pięć lat później rozpoczął pracę jako konsultant.

Jerry Lawson został uhonorowany tytułem pioniera branży gier komputerowych w 2011 roku przez International Game Developers Association. Zmarł około miesiąc później z powodu powikłań związanych z cukrzycą.

Google Doodle - gra dla Jerry'ego Lawsona

Dziś Jerry Lawson znany jest jako jeden z niewielu afroamerykańskich inżynierów działających w latach 70. XX wieku.

1 grudnia 2022 roku - w 82. rocznicę jego urodzin - Google przygotowało Doodle’a, który jest interaktywną grą komputerową. Pracowała nad nią trójka twórców gier - Davionne Gooden, Lauren Brown i Momo Pixel.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Google Doodle | gra komputerowa | gra wideo

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy