Reklama

Reklama

Fajerwerki w rękach nieletnich. Kto ponosi odpowiedzialność?

W okresie sylwestrowo-noworocznym wiele osób decyduje się na zakup sztucznych ogni. Dużym zainteresowaniem cieszą się one również wśród nieletnich. Czy dzieci mogą samodzielnie kupić i puszczać fajerwerki?

Sztuczne ognie mimo swoich walorów wizualnych są materiałem łatwopalnym oraz wybuchowym. Z tego względu używanie ich wymaga rozsądku i szczególnej ostrożności.

Zakup fajerwerków przez nieletnich - zasady i ograniczenia

W związku z tym, że fajerwerki stanowią widowiskowy materiał pirotechniczny o wyższym stopniu zagrożenia, ich sprzedaż podlega kontroli. Powinny być dostarczane z pewnych źródeł, sprzedawane w oryginalnym, nieuszkodzonym opakowaniu i zaopatrzone w instrukcję obsługi w języku polskim. Ponadto, zgodnie z aktualnymi przepisami, fajerwerków nie można sprzedawać ich osobom poniżej 18. roku życia (podstawę prawną stanowią tutaj ust. z dn. 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym oraz ust. z dn. 21 czerwca 2002 r. o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego).

Reklama

Jak czytamy na oficjalnej stronie Policji, "sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

Sprzedawca ma prawo, a nawet obowiązek zweryfikować wiek osoby kupującej fajerwerki i petardy, prosząc o okazanie dowodu tożsamości. Powinien również odmówić sprzedaży ich, w przypadku gdy potwierdzenie wieku nie jest możliwe. Natomiast osoby, które zauważą lub podejrzewają, że nieletni mogli zakupić fajerwerki niezgodnie z prawem, zobowiązani są do  zgłoszenia tego faktu funkcjonariuszowi policji.

Używanie fajerwerków - czy dzieci mogą puszczać je samodzielnie?

Puszczanie fajerwerków powinno się odbywać z zachowaniem szczególnych względów bezpieczeństwa, dotyczących nie tylko zdrowia i życia ludzkiego, ale również środowiska naturalnego i mienia publicznego oraz prywatnego. Osoby nieletnie mogą puszczać sztuczne ognie jedynie pod opieką dorosłych, będących ich opiekunami prawnymi. To oni odpowiadają za wszelkie szkody wyrządzone przez dzieci, w razie konieczności mogą również zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej.

Należy również pamiętać, że puszczanie fajerwerków w terenie publicznym bez pozwolenia w inne dni niż 31.12 oraz 1.01 jest niezgodne z prawem i podlega mandatowi w wysokości do 500 zł.

Fajerwerki - zagrożenie związane z niewłaściwym użytkowaniem

Mimo jasnych przepisów niemal każdego roku w sylwestra zdarzają się wypadki z udziałem dzieci w niewłaściwy sposób obchodzących się z materiałami pirotechnicznymi, takimi jak fajerwerki, petardy i race. Do najczęstszych z nich należą poparzenia, skaleczenia o różnym stopniu głębokości oraz uszkodzenia narządów słuchy i wzroku. Poważniejsze urazy mogą doprowadzić do trwałego kalectwa, a nawet śmierci.

Jak co roku Państwowa Straż Pożarna oraz Policja ostrzegają przed niebezpieczeństwem związanym z lekkomyślnym używaniem sztucznych ogni i przypominają zasady bezpiecznego świętowania Nowego Roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje