Reklama

Reklama

Dzisiaj pierwszy dzień przerwy świątecznej w szkołach. Czy nauka zdalna na pewno skończy się 10 stycznia?

Od dzisiaj, 23 grudnia, w szkołach i przedszkolach trwa przerwa świąteczna od zajęć. Zgodnie z planem roku szkolnego 2021/2022 uczniowie wrócą do szkół 3 stycznia. W 2022 roku tak będzie jednak tylko w przypadku przedszkoli. W szkołach podstawowych i ponadpodstawowych uczniowie będą musieli jeszcze kilka dni pouczyć się zdalnie.

W tym roku ze względu na obostrzenia pandemiczne uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych opuścili mury szkolne już wcześniej. Placówki te przeszły w tryb nauki zdalnej 20 grudnia. Trzy dni zatem dzieci uczyły się zdalnie. Od dziś bowiem mają już przerwę od nauki spowodowaną świętami Bożego Narodzenia.

Zimowa przerwa świąteczna

Zimowa przerwa świąteczna, która rozpoczęła się 23 grudnia, potrwa do 31 grudnia 2021 roku. Pierwsze lekcje odbędą się jednak dopiero w poniedziałek 3 stycznia 2022 roku, ponieważ 1 stycznia jest dniem ustawowo wolnym (dodatkowo przypada w sobotę), a 2 stycznia przypada w niedzielę.

Reklama

2022. Powrót do nauki zdalnej

Do nauki zdalnej uczniowie wrócą więc dopiero po niedzieli - 3 stycznia. Nauka zdalna w styczniu potrwa tylko kilka dni: trzy lub cztery. W czwartek 6 stycznia przypada bowiem święto Trzech Króli, które jest dniem wolnym. W piątek 7 stycznia będzie zaś w wielu szkołach dniem wolnym od zajęć z tzw. puli dni wolnych do dyspozycji dyrektora szkoły.

Według aktualnych informacji od poniedziałku 10 stycznia sytuacja ma wrócić do normy, a uczniowie do nauki stacjonarnej. Z pewnością jednak wiele będzie zależało od dynamiki zachorowań w kraju.

Kiedy koniec nauki zdalnej?

Niedługo po przerwie świątecznej rozpoczynają się ferie zimowe. To standardowo dwa tygodnie wolnego od zajęć lekcyjnych dla szkół i przedszkoli.

Wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski podkreślił, że to, czy uczniowie będą uczyć się zdalnie, czy stacjonarnie zależy od tego, jak będzie rozwijała się epidemia. - Obecne prognozy wskazują na to, że powoli, na szczęście, czwarta fala epidemii opada. To oczywiście będzie miało wpływ na sytuację w szkole i na początku stycznia będzie można wrócić do nauki w szkole - poinformował polityk.

Terminy ferii zimowych na 2022

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji i Nauki terminy ferii zimowych na 2022 rok wypadają następująco: 17 - 30 stycznia 2022 - Województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie; 24 stycznia - 6 lutego 2022 - Województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie; 31 stycznia - 13 lutego 2022 - Województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie; 14 - 27 lutego 2022 - Województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie 

Druga przerwa świąteczna - na Wielkanoc - będzie od 14 do 19 kwietnia.

Reklama

Reklama

Reklama