Reklama

Reklama

Dzień Nauczyciela już za kilka dni. Dla kogo to dzień wolny?

Kiedy jest Dzień Nauczyciela? Światowy Dzień Nauczyciela obchodzony jest 5 października, jednak w Polsce dużo popularniejszy jest Dzień Edukacji Narodowej, ustanowiony 27 kwietnia 1972 roku. Świętujemy go zawsze 14 października i właśnie wówczas uczniowie wręczają nauczycielom prezenty. Jest to również święto wszystkich pracowników związanych z oświatą. Co warto wiedzieć o Dniu Nauczyciela? Czy jest to dzień wolny?

Kiedy jest Dzień Nauczyciela?

Kiedy jest Dzień Nauczyciela? Dzień Nauczyciela co roku obchodzony jest w Polsce 14 października. Oficjalnie święto to nosi nazwę "Dzień Edukacji Narodowej". Zostało ustanowione 27 kwietnia 1972 roku, a jego celem było upamiętnienie rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej, a właściwie Komisji nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mającej.

Był to centralny organ władzy oświatowej, powołany na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego dnia 14 października 1773 roku. To ważna data - nie tylko dla Polski, ale i dla całej Europy. Był to bowiem pierwszy organ tego typu, przypominający współczesne ministerstwo oświaty. 

Reklama

Dzień Nauczyciela – czy to dzień wolny?

Czy Dzień Nauczyciela jest dniem wolnym? Dzień Edukacji Narodowej jest świętem wszystkich pracowników oświaty. W Karcie Nauczyciela znajduje się też zapis, że jest to dzień wolny od zajęć lekcyjnych. 

W szkołach nie są więc prowadzone zajęcia dydaktyczne, jednak placówki oświaty muszą zapewnić dzieciom opiekę. Często odbywają się różnego rodzaju akademie czy przedstawienia. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej zasłużeni pracownicy oświaty otrzymują też nagrody i odznaczenia. 

To świetna okazja, by uczniowie wręczyli nauczycielom drobne upominki, jako wyraz wdzięczności i złożyli im życzenia. Popularnym podarunkiem są czekoladki lub kwiaty, jednak zdarzają się i inne prezenty – na przykład kubki ze zdjęciem klasy. 

Obchody Dnia Nauczyciela w Polsce i na świecie

Światowy Dzień Nauczyciela obchodzony jest 5 października. Został ustanowiony w roku 1994 na pamiątkę podpisania przez Międzynarodową Organizację Pracy (MOP) i UNESCO "Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela" (1966). W Polsce tego dnia świętują nauczyciele związani ze szkolnictwem wyższym.

W niektórych krajach obchody Dnia Nauczyciela wypadają w nieco innym czasie – na przykład Czesi i Słowacy świętują 28 marca, a Węgrzy w każdą pierwszą niedzielę czerwca. Z kolei w Argentynie nauczyciele świętują 11 września i jest to święto państwowe. 

Czytaj też: 

Prezent na Dzień Nauczyciela - gdzie szukać inspiracji z upominkami?

Będzie trudniej o węgiel. Duże zmiany w sklepie PGG i nowe limity

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy