Reklama

Co oznacza "essa"? Oto zwycięzca Młodzieżowego Słowa Roku 2022

Młodzieżowe Słowo Roku zostało wybrane już po raz szósty. W tegorocznym plebiscycie wzięło udział ponad 250 000 osób, a zwycięzcą jednogłośnie została ESSA. Co oznacza to słowo?

Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany od 2016 r. przez Wydawnictwo Naukowe PWN oraz Uniwersytet Warszawski. Jego celem jest popularyzacja języka polskiego wśród młodzieży oraz przyglądanie się zmianom, jakie zachodzą w języku użytkowym.

Młodzieżowe Słowo Roku 2022 - bezkonkurencyjnie wygrała ESSA

W tegorocznym głosowaniu wzięło udział ponad 250 000 internautów. Zdecydowana większość z nich oddała swój głos na "ESSĘ". Słowo to ma bardzo pozytywny wydźwięk i oznacza luz, dobry nastrój czy brak stresu.

Essa często łączona jest w zwrot mieć essę, czyli być wyluzowanym, pozytywnie nastawionym do życia. 

Reklama

W tym roku przyznano również Nagrodę Jury, którą otrzymało słowo "ODKLEJKA". Oznacza ono oderwanie od rzeczywistości, brak realnego osądu sytuacji. Może również określać osobę, która jest zamyślona i wydaje się nieobecna.

W ubiegłych latach na podium znalazły się takie słowa jak śpiulkolot, alternatywka czy dzban.

Na czym polega konkurs Młodzieżowe Słowo Roku?

Celem konkursu jest wyłonienie najciekawszych i najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. "To dla nas okazja do zabawy językiem polskim i refleksji nad ciągłymi zmianami, które w nim zachodzą. Zależy nam, by plebiscyt wywoływał pozytywne emocje i przebiegał w przyjaznej atmosferze oraz z zachowaniem zasad dobrego wychowania" - czytamy na oficjalnej stronie plebiscytu.

Konkurs składa się z dwóch etapów. W pierwszym można zgłaszać popularne wśród młodzieży słowa, spośród których jury wybiera 20 pojawiających się najczęściej.

Zazwyczaj pochodzą one ze slangu używanego przez młodych ludzi, nie jest to jednak warunek konieczny. Co więcej, Młodzieżowym Słowem Roku nie musi zostać nowe wyrażenie - często na podium pojawiają się znane już od jakiegoś czasu określenia, które dobrze przyjęły się w codziennej mowie potocznej.

W drugim etapie podlegają one głosowaniu. Zwycięzcą zostaje to, które otrzyma najwięcej głosów. W tym roku głosować można było do 30 listopada.

Czytaj również:

Młodzieżowe Słowo Roku 2021 - jakie słowo najbardziej lubią nastolatki?

Cyberbullying jako przyczyna samobójstw wśród młodzieży

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: młodzieżowe słowo roku | Essa | Odklejka

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy