Reklama

Charles Perrault: 5 faktów o twórcy bohaterów twojego dzieciństwa

Dziś 388. rocznica urodzin Charlesa Perraulta, francuskiego baśniopisarza epoki baroku - przypomina Google Doodle. To spod jego pióra wyszły m.in. opowieści o Czerwonym Kapturku, Kopciuszku, Kocie w butach czy Śpiącej Królewnie. Przedstawiamy pięć faktów o Charlesie Perraulcie i jego twórczości, o których mogłeś nie wiedzieć.

Po pierwsze: Charlesa Perraulta (1628-1703) urodził się w bogatej paryskiej rodzinie arystokratów. Uczęszczał do najlepszych szkół. Studiował też prawo.

Po drugie: Pamiętacie Ludwika XIV, legendarnego Króla Słońce? Perrault rozpoczął karierę w służbach rządowych za jego czasów.

Współtworzył też zainicjowaną przez Jana Baptystę Colberta, a założoną przez Ludwika XIV, Francuską Akademię Nauk. Była to prekursorska organizacja, której celem było pobudzenie i wsparcie naukowych badań we Francji.

Reklama

Po trzecie: Popularne baśnie, jak Kopciuszek, Kot w butach, Śpiąca Królewna i Czerwony Kapturek, to części zbioru pt. "Bajki Babci Gąski", znane też jako "Bajki pana Perrault". Został on opublikowany w 1697 r.

Zarówno motyw tytułowej Babci Gąski jak i materiał do poszczególnych baśni, Perrault zaczerpnął z tradycji ludowej.

W zbiorze znalazły się również mniej znane dziś utwory:  "Knyps z czubkiem", "Ośla Skórka", "Sinobrody", "Paluszek", "Wróżki".

Po piąte: Perrault miał przedstawić swoje dzieło na dworze Ludwika XIV, a za autora podać swojego syna.

Sobie miał przypisać jedynie moralizatorskie fragmenty podsumowujące baśnie.
INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama