Reklama

Reklama

Afganistan. Opublikowano zdjęcie-symbol. Przejdzie do historii

Departament Obrony USA opublikował na Twitterze zdjęcie generała Chrisa Donahue, który jako ostatni amerykański żołnierz wchodzi na pokład samolotu wylatującego z Kabulu. Po 20 latach Stany Zjednoczone zakończyły misję wojskową w Afganistanie.

"To ostatni amerykański żołnierz opuszczający Afganistan... kończący amerykańską misję wojskową w Kabulu" - odnotował Departament Obrony na swoim oficjalnym koncie w serwisie Twitter.

Koniec misji w Afganistanie

Szef Dowództwa Centralnego USA (CENTCOM) gen. Kenneth F. McKenzie ogłosił w poniedziałek zakończenie trwającej niemal 20 lat wojskowej misji USA oraz akcji ewakuacyjnej w Afganistanie.

Dodał, że siły USA przeprowadziły największą akcję ewakuacyjną cywili w historii.

- Ostatni (samolot) C-17 wystartował z międzynarodowego lotniska im. Hamida Karzaja 30 sierpnia, tego popołudnia, o 15:29 czasu wschodnioamerykańskiego (tj. 21:29 czasu polskiego i 23:59 czasu afgańskiego) - oznajmił szef dowództwa, odpowiadającego za operacje sił USA w regionie Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej.

Reklama

CZYTAJ: Piotr Gessler nie żyje! Poruszający wpis jego córki Lary Gessler

Dodał, że ostatnim, który wszedł na pokład samolotu, był charge d'affairs ambasady USA Ross Wilson.

Czytaj też: Afganistan: USA ogłosiły zakończenie misji wojskowej

Wojna w Afganistanie

Oficjalny komunikat w tej sprawie wydał także prezydent USA Joe Biden. Stwierdził w nim, że opuszczenie Afganistanu zgodnie z pierwotnym planem było "najlepszym sposobem, by ochronić życie naszych żołnierzy i zapewnić perspektywę opuszczenia Afganistanu przez cywilów w nadchodzących tygodniach i miesiącach".

Wcześniej Pentagon podał, że w kraju pozostało mniej niż 250 obywateli USA.

Rozpoczęta w reakcji na zamachy 11 września 2001 r. wojna w Afganistanie była najdłuższą w historii Ameryki. Według szacunków projektu Uniwersytetu Brown, 20-letnia wojna pociągnęła za sobą łącznie ponad 165 tys. ofiar po obu stronach konfliktu, z czego niemal 50 tys. ofiar cywilnych. Wśród ofiar było także 1 144 żołnierzy międzynarodowej koalicji ISAF, w tym 44 Polaków,. Ogólny koszt wojny dla USA szacowany na ponad 2,2 bln dolarów.

Czytaj też: Afganistan. Odgłosy rakiet nad Kabulem. Media: USA powstrzymały samobójczy atak


 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy