Reklama

Reklama

Adres Świętego Mikołaja w Laponii i w Polsce. Gdzie wysyłać listy?

Do kogo w grudniu trafia najwięcej korespondencji? Z pewnością na adres Świętego Mikołaja na Biegun Północny. Jeśli chcesz, aby dotarł do niego również Twój list, sprawdź, kiedy najlepiej go wysłać oraz jaki jest poprawny adres Świętego Mikołaja.

Pisanie listów do świętego z długą brodą, chodzącego w czerwonym stroju to wieloletnia tradycja, żywa głównie wśród dzieci. Nie dziwi więc, że koniecznie chcą one poznać adres Świętego Mikołaja, wysłać mu życzenia świąteczne, własnoręcznie wykonane rysunki czy wiadomości dotyczące wymarzonych prezentów.

Jaki jest adres do Świętego Mikołaja?

Wioska Mikołaja, w której mieszkają staruszek z długą brodą oraz jego świta, znajduje się w Finlandii, a dokładniej w jej północnej części - Laponii. W niewielkim miasteczku Rovaniemi zima i świąteczny nastrój trwają niemal przez cały rok. Znajduje się tam nie tylko dom Świętego Mikołaja, ale również pracownia elfów i poczta. To właśnie tam trafiają nadsyłane z całego świata listy, a jest ich wiele - podobno w ciągu roku przychodzi ich aż pół miliona.

Reklama

Jakie dane należy umieścić na kopercie, by list na pewno dotarł we właściwe miejsce? Dokładny adres Świętego Mikołaja brzmi:

Santa Claus

Arctic Circle

Rovaniemi 96930

Finlandia

Maile do świętego Mikołaja

Okazuje się jednak, że można wysłać mu również wiadomość za pomocą poczty elektronicznej. Maile do świętego Mikołaja należy zaadresować: santa.claus@santaclausoffice.fi. Jest to z pewnością szybszy i prostszy sposób na dostarczenie wiadomości, szczególnie jeśli zależy nam na tym, by dotarła na koło podbiegunowe jeszcze przed świętami. Przesyłając list pocztą tradycyjną musimy liczyć się ze znacznie dłuższym czasem dostarczenia - w końcu przechodzi on przez urzędy pocztowe w kilku krajach.

Dla wielu osób sporym zaskoczeniem  może być fakt, że wszystkie wiadomości trafiające na adres Świętego Mikołaja są przez niego czytane. Co więcej, każda z nich może liczyć na odpowiedź. Takie życzenia świąteczne prosto z Laponii z pewnością ucieszą każde dziecko. 

Adres Świętego Mikołaja w Polsce - czy tutaj również można wysyłać listy?

Wioska Świętego Mikołaja w Rovaniemi jest czynna niemal przez cały rok. Jeden z wyjątków stanowi 25 grudnia, bo jak wiadomo, w tym czasie musi on przebyć długą drogę, by pod każdą choinką zostawić świąteczny prezent. Z tego względu w grudniu w wielu krajach znajdują się jego tymczasowe bazy. Polskie biura Świętego Mikołaja zlokalizowane są w kilku miejscach. Najpopularniejszym z nich jest bez wątpienia Biuro Listów w Srebrnej Górze na Dolnym Śląsku. Jeśli więc chcesz wysłać list na adres Świętego Mikołaja w Polsce, na kopercie umieść poniższe informacje:

Polska Wioska Świętego Mikołaja

Przystanek Mikołajów

57-215 Srebrna Góra

Elfy z pewnością przekażą go komu trzeba przy najbliższej okazji.

Nie jest to jednak jedyny adres do Świętego Mikołaja w naszym kraju. Korespondencję można kierować również do Wioski w Bałtowie, w województwie świętokrzyskim. Na kopercie trzeba wtedy napisać:

Wioska Świętego Mikołaja w Bałtowie

Bałtów 8a

27-423 Bałtów

Listy można wrzucać również samodzielnie do skrzynki znajdującej się na terenie kompleksu, w domku świętego.

Pozostałe adresy do Świętego Mikołaja - ile ich jest?

W związku z tym, że Mikołaj jest znaną i lubianą postacią, piszą do niego dzieci z całego świata. Najwięcej listów trafia do Rovaniemi, spora część z nich kierowana jest jednak na adresy w innych krajach. Trudno policzyć je wszystkie. Do najpopularniejszych - oprócz fińskiego - należą  te zlokalizowane w Danii, Norwegii i Austrii. Warto jednak dodać, że adresy Świętego Mikołaja można znaleźć również na innych kontynentach. Jego biura istnieją m.in. w Kanadzie czy Hong Kongu.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy