Reklama

Reklama

30. finał WOŚP coraz bliżej. Sprawdź, czego nie wiesz o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy i Jurku Owsiaku

30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy coraz bliżej. Historia akcji od początku była pełna niecodziennych sytuacji. Z czego wytwarza się złote serduszka? Na co przeznaczane są pieniądze ze zbiórki i za co Jurek Owsiak otrzymał medal? Poznaj najciekawsze fakty na temat WOŚP oraz Jurka Osiaka.

Finał WOŚP 2022 odbędzie się w całej Polsce w niedzielę, 30 stycznia. Poniżej przedstawiamy ciekawostki, o których wiele osób z pewnością wcześniej nie słyszało.

1. Pierwszy finał WOŚP

Odbył się w Jarocinie w 1992 r. Organizacja zbiórki pozostawiała wiele do życzenia - wolontariusze nie mieli identyfikatorów ani słynnych dziś puszek. Zbierali pieniądze do czego popadnie - słoików, czapek, jednorazowych torebek itp. Mimo to, udało im się uzbierać prawie 20 000 zł.

2. Złote serduszka na licytacje WOŚP wykonuje się ze...

Złotej biżuterii pozyskanej w czasie poprzedniej zbiórki. Każdego roku Mennica Polska przygotowuje 100 identycznych złotych serduszek, które są licytowane podczas finału WOŚP.

Reklama

Do te pory najdroższe serduszko zostało zlicytowane w 2019 r. za 1 200 000 zł.

3. Od początku działalności WOŚP zebrała...

ponad 1,5 mld zł. Na rzecz 30. finału WOŚP wpłynęło już natomiast 16 097 708 zł. Aktualny stan licznika można sprawdzać na oficjalnej stronie fundacji. Za zebrane pieniądze zakupiono ponad 67 300 urządzeń medycznych.

4. Pieniądze zebrane w czasie WOŚP to nie tylko zakup sprzętu ratującego zdrowie i życie

Umożliwiają one również przeprowadzanie wielu badań (np. przesiewowe badanie słuchu u noworodków) czy naukę pierwszej pomocy  w szkołach ("Ratujemy i uczymy ratować"). 

W 2010 r. odbyła się również dodatkowa zbiórka pod hasłem "Stop powodziom". W jej trakcie  zebrano 2 644 507 zł, a środki te trafiły do Państwowej Straży Pożarnej. Rozdawano wtedy nie czerwone, lecz niebieskie serduszka.

5. Jurek Owsiak przekazał pieniądze na pomoc niewidomym dzieciom w Rwandzie

Na prośbę sióstr misjonarek, w 2013 r. zakupił on 125 maszyn Brajla dla dzieci uczących się w prowadzonej przez misjonarki szkole.  Historię tę opowiedziała mediom współpracująca z Owsiakiem Maria Rochowicz.

6. Jurek Owsiak był wielokrotnie nagradzany przez różne stowarzyszenia i organizacje.

Otrzymał m.in. order Ecce Homo, czyli niepaństwowe odznaczenie dla osób, które swoją działalnością dowodzą, że hasło "człowiek - to brzmi dumnie" oraz prestiżowy Medal Świętego Jerzego od Tygodnika Powszechnego. Jest on przyznawany "za zmagania ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym ludziom, którzy wykazują szczególną wrażliwość na biedę, krzywdę, niesprawiedliwość i wrażliwość tę wyrażają czynem".

7. Jurek Owsiak jest też autorem kilku książek

 W 2011 r. napisał książkę "Róbta co chceta, czyli z sercem jak na dłoni", natomiast w 2017 pojawił się kolejny tytuł jego autorstwa "Obgadywanie świata".

8. Wolontariuszami WOŚP mogą zostać również... psy

Od kilku lat istnieje możliwość wydrukowania specjalnych identyfikatorów dla wolontariuszy, którzy chcą kwestować ze swoimi psami. Czworonogi otrzymują dokument ze zdjęciem oraz imieniem, który można przypiąć do obroży lub szelek. Dużą popularnością cieszą się również psie biegi, towarzyszące kolejnym finałom WOŚP.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy