Reklama

27 grudnia. Czy nowe święto jest wolne od pracy?

W tegorocznym kalendarzu świąt państwowych na czerwono świeci się już nowe, przypadające na 27 grudnia. To data upamiętniająca Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Czy poniedziałek 27 grudnia 2021 to dzień wolny od pracy? Czy czekają nas aż trzy dni świąt?

Ustawę w sprawie wprowadzenia nowego święta 27 grudnia podpisał prezydent Andrzej Duda pod koniec listopada.

27 grudnia - co to za święto?

Nowe święto państwowe upamiętni zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom, który miał miejsce w latach 1918-19. To hołd dla osób, które wyzwoliły Wielkopolskę, dzięki czemu została przyłączona do odrodzonej Rzeczypospolitej.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło właśnie 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. W ciągu kilku dni Polacy zdobyli większość miasta, a wyzwolone zostało 6 stycznia, kiedy powstańcy zdobyli lotnisko. Do połowy stycznia udało się wyzwolić już większą część Wielkopolski.

Reklama

Ostateczny sukces Powstania Wielkopolskiego został przypieczętowany dopiero pół roku później. Podpisany 28 czerwca 1919 roku traktat wersalski sprawił, że do granic Polski wróciła niemal cała Wielkopolska.

27 grudnia - czy jest dniem wolnym od pracy?

Nowa ustawa, która weszła w życie w sobotę 11 grudnia, ustanawia 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Jednak w tych przepisach nie ma ani słowa o dodatkowym, nowym dniu wolnym od pracy w pracowniczym kalendarzu.

Tak więc 27 grudnia nie jest dniem wolnym od pracy, pomimo że jest to święto państwowe. W poniedziałek 27 grudnia, po świętach Bożego Narodzenia, trzeba będzie wrócić do zawodowych obowiązków.

27 grudnia jest dniem wolnym od zajęć w placówkach oświatowych. Tego dnia w szkołach wypada zimowa przerwa świąteczna, która jest wyjątkowo długa - trwa od 23 grudnia i potrwa aż do 2 stycznia. Zimowa przerwa świąteczna ma więc 11 dni. 27 grudnia w szkołach pojawią się pracownicy niepedagogiczni, którzy wykonują normalną pracę.

Czy 27 grudnia będzie dniem wolnym od pracy w przyszłości?

Na to pytanie odpowiedział sam prezydent Andrzej Duda. Według niego ustawę, która wprowadzałaby dodatkowy dzień wolny od pracy, trudno przeforsować przez Sejm. Najważniejszą ideą przyświecającą ustanowieniu nowego święta, według prezydenta, jest docenienie powstańczego zrywu, które przez wiele lat nie było doceniane.

Kalendarz dni wolnych od pracy trzeba więc zaplanować z uwzględnieniem, że 27 grudnia to normalny dzień roboczy. Także w przyszłym roku - wtedy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego przypada na wtorek. Warto więc wcześniej dowiedzieć się, jak zaplanować urlop w 2022 roku tak, by cieszyć się jak najdłuższymi weekendami.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy