Reklama

Reklama

100-letni pilot dostał kolejną licencję

Najstarszy pilot w Europie pochodzi z Włoch. Ma obecnie 100 lat i ponad 80-letnie doświadczenie. Licencję pilota przedłużono mu o dwa kolejne lata.

Pułkownik Francesco Volpi z Trydentu na północy Włoch jest najstarszym pilotem w Europie. Absolwent prawa, niegdyś oficer wojsk lotniczych, ma za sobą również lata służby na froncie podczas II wojny światowej, przede wszystkim na wschodzie. Opisał je we wspomnieniach "Musiałem walczyć na wojnie", które wydał, gdy miał 95 lat.

Teraz stulatek siada za sterem małych maszyn w miejscowym Aeroklubie.

Reklama

Potrafi zaś latać 49 różnymi samolotami. Odnowiona właśnie licencja wygaśnie w 2016 roku, gdy będzie miał 102 lata.

Lekarze nie stwierdzili żadnych przeszkód zdrowotnych, które uniemożliwiłyby mu przedłużenie licencji. Nie istnieją też wyznaczone przepisami ograniczenia wieku, do jakiego można pilotować samolot.

Francesco Volpi zapewnia, że jest bardzo ostrożny w powietrzu, choć niezwykłe umiejętności pilotażu zdobył w skrajnie trudnych warunkach na wojnie.

"W ostatnich latach latam tylko wtedy, kiedy jest dobra pogoda"- podkreślił Volpi. Dodał też: "Nie korzystam z żadnego automatycznego pilota, lubię ręczne sterowanie". "Takich emocji, jak kiedyś już teraz nie czuję, to jest dla mnie czysta rozrywka"- powiedział sędziwy pilot.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy