Rozejm w Strefie Gazy. Izrael jest "za", Hamas odrzuca propozycję USA
Stany Zjednoczone zaproponowały 60-dniowe zawieszenie broni w Strefie Gazy oraz wymianę zakładników między Hamasem a Izraelem. Plan zakłada także wysłanie pomocy humanitarnej. Wysoki rangą przedstawiciel Hamasu wskazał, że organizacja nie zgodzi się na propozycję USA, ponieważ nie zakłada ona podstawowych żądań i jest sprzeczna z wcześniejszymi ustaleniami.

Z planem zawieszenia broni w Strefie Gazy zapoznała się agencja Reutera. Jak czytamy, Stany Zjednoczone proponują w nim nie tylko 60-dniowy rozejm, ale także wymianę zakładników.
W ramach planu zawieszenia broni USA mówią o uwolnieniu 28 izraelskich zakładników żywych i martwych w pierwszym tygodniu, w zamian za uwolnienie 125 palestyńskich więźniów skazanych na dożywocie, a także wydanie szczątków 180 zabitych Palestyńczyków.
Bliski Wschód. USA proponują zawieszenie broni w Strefie Gazy. Hamas zapowiada odmowę
"Plan obejmuje wysłanie pomocy do Strefy Gazy, gdy tylko Hamas podpisze porozumienie o zawieszeniu broni" - dodaje Reuters.
Jak donosi portal stacji BBC, Biały Dom przekazał w czwartek, że Izrael przystał na plan pokojowy zaproponowany przez amerykańskiego wysłannika ds. Bliskiego Wschodu Steve'a Witkoffa i że "czeka na formalną odpowiedź Hamasu".
Tymczasem organizacja zapowiedziała już, że odrzuci propozycję USA. W rozmowie z BBC wysoki rangą przedstawiciel Hamasu wskazał, że "nie spełnia ona podstawowych żądań, w tym zakończenia wojny i że odpowie na nią w odpowiednim czasie".
Dodał też, że "umowa jest sprzeczna z wcześniejszymi dyskusjami między negocjatorami Hamasu a Witkoffem". Zdaniem urzędnika nie zawiera ona gwarancji, że tymczasowy rozejm doprowadzi do trwałego zawieszenia broni, ani powrotu do protokołu humanitarnego, który zezwala na wjazd ciężarówek z pomocą do Strefy Gazy.
Izraelskie media donoszą natomiast, że Binjamin Netanjahu miał rozmawiać z rodzinami zakładników i że oświadczył im, iż zgadza się na propozycję z USA. Biuro premiera Izraela nie zaprzeczyło tym informacjom.
Źródła: Reuters, BBC