Reklama

Miss Argentyny i Miss Portoryko wzięły ślub w tajemnicy

Była zwyciężczyni konkursu piękności Argentyny i była miss Portoryko ogłosiły w mediach społecznościowych, że wzięły ślub. Mariana Varela i Fabiola Valentín ku zaskoczeniu fanów opublikowały filmik ze swojego wesela. Para poznała się w 2020 r. na Miss Grand International i do tej pory ukrywała swój związek.

Fabiola Valentín (Miss Portoryko 2020) i Mariana Varela (Miss Argentyny 2020) ogłosiły na Instagramie, że są małżeństwem. Kobiety poznały się podczas konkursu Miss Grand International 2020 w Tajlandii. Po przejściu do finałowej dziesiątki, obie miss zostały bliskimi przyjaciółkami. Nikt jednak nie przypuszczał, że kobiety są w związku i przez cały czas potajemnie spotykały się.

Miss Argentyny i Miss Portoryko wzięły ślub w tajemnicy

Pod koniec października kobiety ogłosiły na Instagramie, że zostały małżeństwem. Para pobrała się 28 października w budynku sądu miejskiego w San Juan, w stolicy Portoryko. Władze tego terytorium zalegalizowały związki homoseksualne w 2003 r.

Reklama

"Postanowiłyśmy zachować nasz związek w sferze prywatnej. Jednak w tym ważnym dniu chciałyśmy pokazać nieco więcej", poinformowały pod filmem przedstawiającym historię ich relacji.

Oprócz ujęć z dnia ślubu kobiety podzieliły się innymi ważnymi momentami ze swojego wspólnego życia. Pojawiły się kadry z plaży w Portoryko, rejsu łodzią w Meksyku, a także z chwili zaręczyn. Miss Argentyny i Miss Portoryko pokazały również swoje pierścionki zaręczynowe.

Fani, celebryci oraz zaprzyjaźnieni uczestnicy konkursów piękności pogratulowali parze decyzji. "Wszystkiego najlepszego" - napisała Abena Akuaba z Ghany, która wygrała Miss Grand International 2020. "Dziękujemy za wszystko" - napisała w odpowiedzi na wszystkie życzenia Varela. "Jesteśmy razem bardzo szczęśliwe" - dodała.

Małżeństwa LGBT w Ameryce Łacińskiej

Pierwszy legalny ślub osób LGBT w Ameryce Łacińskiej został udzielony w 2010 r. parze gejowskich aktywistów przez władze argentyńskiej prowincji Ziemia Ognista. W Argentynie małżeństwa osób tej samej płci udało się zalegalizować wbrew wysiłkom Kościołów katolickiego i protestanckiego.

Zaledwie kilka tygodni temu na Kubie odbyło się referendum nad nowym kodeksem rodzinnym. Wśród zmian przewiduje się wprowadzenie przepisów pozwalających osobom tej samej płci na zawieranie małżeństw, adopcję dzieci, a także na tzw. ciążę solidarnościową. W plebiscycie udział wzięło 75 proc. uprawnionych do głosowania - a spośród nich dwie trzecie opowiedziało się za proponowanymi przez rząd zmianami; jedna trzecia zagłosowała przeciw.

Dzięki przyjęciu kodeksu w referendum Kuba stała się dziewiątym krajem Ameryki Łacińskiej, które dopuszcza małżeństwa osób tej samej płci - po wspomnianej Argentynie, Chile, Urugwaju, Brazylii, Kolumbii, Ekwadorze, Kostaryce i Meksyku (formy uznania małżeństw bądź związków, jak też formy ich zawierania, różnią się w zależności od kraju). Na świecie, wraz z Kubą, krajów uznających małżeństwa jednopłciowe jest obecnie 34.

Wśród nich są np. Austria, Niemcy, Wyspy Owcze, Tajwan, Gibraltar, Grenlandia, Malta, ale także amerykański stan Floryda. Jednocześnie w 68 krajach nadal działają przepisy penalizujące związki między osobami tej samej płci, także karą śmieci. 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy