Reklama

Reklama

"Podchwytliwe momenty" na maturze z angielskiego. Nauczycielki komentują

Nauczycielki języka angielskiego oceniają arkusz maturalny. Zgodnie twierdzą, że był on łatwy - szczególnie w części z zadaniami sprawdzającymi rozumienie tekstu ze słuchu i tekstu czytanego. - Ja żadnych haczyków czy podstępów nie widzę - mówi nam Lidia Oleszczuk, nauczycielka z Pionek. Anna Klisz, nauczycielka i autorka kursów maturalnych, znana w sieci jako Pani Anglistka ocenia natomiast, że w dalszych zadaniach na zakres środków takie podchwytliwe momenty były. - Część maturzystów miała też problem z wypowiedzią pisemną. Pomyliła im się budowa wpisu z mailem - komentuje nauczycielka.

Lidia Oleszczuk, nauczycielka języka angielskiego w Pionkach (woj. mazowieckie) w tym roku po raz pierwszy patrzy na arkusze maturalne nie tylko jako nauczyciel-egzaminator, ale również jako matka maturzysty.

Matura 2022. Piątek pod znakiem angielskiego

- Od lat przeciętne wyniki matur z języka angielskiego były wyższe niż z większości innych przedmiotów i nie spodziewałam się dziś niczego zaskakującego - przyznaje w rozmowie z Interią. - Niemniej jednak musimy pamiętać, że w tym roku do egzaminu przystępowali uczniowie, którzy znaczną część swoich lekcji odbywali w trybie zdalnym - dodaje.

Reklama

- Jeśli chodzi o zadania sprawdzające rozumienie tekstu ze słuchu i tekstu czytanego, to wydaje mi się, że stanowiły dla uczniów raczej małe wyzwanie - ja żadnych "haczyków" czy podstępów nie widzę. Podobnie zadania sprawdzające umiejętność rozpoznawania i stosowania struktur językowych - przeciętny absolwent szkoły średniej raczej nie powinien mieć z nimi trudności. Jeśli chodzi o wypowiedź pisemną, uważam temat za bardzo "przyjazny uczniom", zdecydowanie nie przekraczający poziomu podstawowego - ocenia nauczycielka. Wierzy w dobre wyniki abiturientów. - Jeśli tylko udało im się opanować stres - dodaje.

Język angielski na maturze. "Rzeczywiście, arkusz nie wydaje się być trudny"

Anna Klisz, nauczycielka języka angielskiegoautorka kursów maturalnych online, znana w sieci jako Pani Anglistka, utworzyła na swoim profilu ankietę dla maturzystów zdających język angielski. Zapytała, jak oceniają poziom. Tylko 10 proc. ankietowanych zaznaczyło "trudny", pozostali stwierdzili, że egzamin był średni lub łatwy.

Kiedy na stronie CKE pojawił się już arkusz maturalny z języka angielskiego, Anna Klisz udzieliła nam komentarza. - Widzę, że nie bez powodu maturzyści mówią, że był łatwy lub średni, bo rzeczywiście nie wydaje się być bardzo trudny na pierwszy rzut oka. Odpowiedzi w czytaniu ze zrozumieniem są łatwe do znalezienia, a teksty niezbyt skomplikowane - ocenia w rozmowie z Interią.

Matura 2022. Język angielski. "Były podchwytliwe momenty"

W ocenie nauczycielki część zadań w dalszej części arkusza mogła być dla niektórych wyzwaniem. - W zadaniach na zakres środków były jakieś podchwytliwe momenty, ponieważ pojawił się Present Perfect, z którym wielu maturzystów się nie lubi (a w zadaniu 8 był aż 2 razy) oraz czasownik złożony, co też jest często problemem. Zadanie 9 myślę, że raczej nie powinno być bardzo trudne poza przykładem 9.3, gdzie pewnie sporo osób wybrało "rent" zamiast "let", bo to pierwsze bardzo im się kojarzy z wynajmowaniem mieszkania - mówi nauczycielka.

Anna Klisz przyznaje, że część maturzystów miała problem z wypowiedzią pisemną. - Pomyliła im się budowa wpisu z mailem, część z nich nie zmieściła się w limicie i martwili się, że odejmą im za to punkty. Nie odejmą - uspokaja nauczycielka. - Ogólnie myślę, że zarówno zadania, jak i wypowiedź pisemna, były dość proste do ogarnięcia - podsumowuje.

W specjalnym raporcie Interii "Matura 2022. Arkusze" publikujemy arkusze CKE wraz z odpowiedziami zaproponowanymi przez naszych ekspertów.

Czytaj też:

Arkusz CKE oraz nieoficjalne odpowiedzi z języka polskiego - poziom podstawowy

Arkusz maturalny oraz proponowane rozwiązania z matematyki - poziom podstawowy

Zobacz arkusz CKE i nieoficjalne odpowiedzi z języka angielskiego - poziom podstawowy

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy