NFZ zapyta o pobyt w szpitalu. Pacjenci: To oni nie wiedzą, jak jest źle?
Spytają o posiłki, czystość otoczenia i spokój na sali, a także komunikację na linii lekarz-pacjent i ogólne wrażenia z pobytu w danym szpitalu. Ankieterzy na zlecenie NFZ przepytają kilkanaście tysięcy pacjentów. Fundusz podkreśla, że celem tej akcji jest "wskazanie obszarów, które wymagają poprawy". - Wiadomo, że sytuacja jest trudna - nie ma lekarzy, nie ma pielęgniarek, wszyscy są przemęczeni i na granicy wydolności. NFZ jakby udawało, że tego nie widzi. Przeprowadzanie ankiet i tworzenie raportów niczego nie zmieni - komentuje w rozmowie z Interią dr Jerzy Friediger, członek prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.
Od 26 października do pacjentów, którzy przebywali ostatnio w szpitalu, będą dzwonić ankieterzy. W imieniu NFZ poproszą pacjentów o odpowiedź na dziewięć pytań. Spytają m.in.: czy zespół medyczny był zaangażowany w uśmierzanie bólu? Czy komunikacja była zrozumiała? Czy zespół medyczny zrozumiale informował o leczeniu czy ryzyku związanym z lekami? Czy zespół zapewnił wsparcie emocjonalne? Czy bezpośrednie otoczenie było czyste? Czy w nocy była cisza? Ankieter zapyta również o jakość wyżywienia oraz o to, czy dana osoba poleci innym ten konkretny szpital.
Pod samym tweetem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego na ten temat jest już blisko 500 komentarzy. Niemal wszystkie są krytyczne.